Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budujesz/remontujesz dom lub mieszkanie? Tutaj możesz zadać pytanie


Damian

Rekomendowane odpowiedzi

Zgoda ale tutaj chodzi o techniczne niuanse budowy. Poszerzyć otwór z 2,50-->2,80m to mało istotna zmiana ale z 2,50-->3,50 zmienia całkowicie rozkład nacisków konstrukcyjnych. Po paru latach zaczną wychodzić kwiatki jak pękające nadproża, rysujące się sufity, czy zaciskające okna nie dające się otworzyć, nie wspominając o groźbie zawalenia. Żaden normalny kierownik budowy nie podpisze się pod tym bez istotnych zmian projektowych pozostałych elementów aby takie poszerzenie było zgodne z sztuką.

Poza tym dochodzą już kwestie czysto użytkowe: bezmyślne wstawianie całych ścian ze szkła mając 4m dalej już ogródek sąsiada i być może jego okna. Finalnie wstawiamy takie okna "bo gdzieś w gazecie widzieliśmy i takie ładne było..." a potem:

- płot z desek

- 3m żywopłot

- i roletę

żeby można było rano w gaciach zjeść sobie śniadanie "nie na oczach sąsiadów". No chyba że kogoś to kręci...

Jak pisałem:

90% błędów popełnianych przez inwestora to projekt domu. A potem ręka w nocniku bo pękło 250 tyś zł a my mamy dopiero stan surowy zamknięty (dla niezorientowanych w materii: najdroższe dopiero przed nami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie planuję budowę domu i jestem na etapie szukania projektu.

Niestety tutaj robią się schody ponieważ zdanie moje i zony jest podzielone. Ona chce parterowy z poddaszem a ja jestem za typową parterówką.

Dam bez garażu ponieważ będziemy stawiać sobie osobny budynek gospodarczy.

Dom chce żeby miał maxx 130 m2 użytkowych.

Który dom w budowie będzie tańszy? Dużo już o tym czytałem i szczerze powiem, że zamotałem się już.

Mi się podoba coś takiego: http://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami.html

Żona jest za tym: http://z500.pl/projekt/714/Z85_C,wersja-o-nowoczesnym-wygladzie/dane-ogolne.html

Proszę o fachową poradę. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parterowy za zwyczaj ma większą powierzchnię więc zależy też jaką działką dysponujesz chodzi o rozmiary. Sam jestem na etapie wyboru projektu z tym że ja założyłem że musi to być parterowy z poddaszem użytkowym i garaż 2 stanowiskowy w bryle domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parterowy za zwyczaj ma większą powierzchnię więc zależy też jaką działką dysponujesz chodzi o rozmiary. Sam jestem na etapie wyboru projektu z tym że ja założyłem że musi to być parterowy z poddaszem użytkowym i garaż 2 stanowiskowy w bryle domu.

wymiar działki:

długość : 23,5 m

Szerokość 160 m

Tak jak pisałem wyżej. Nie chcemy garażu w bryle domu ponieważ będziemy budować osobny budynek

Edytowane przez cylit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąska ta działka.

Z67A będzie tańszym ale zauważ że tam nie ma kotłowni. To typowy projekt pod gas, olej lub pompę ciepła. Ale przy tym rozwiązaniu ścian i pomieszczeń możesz całkowicie zrezygnować ze stropu na rzecz drewnianego. Pisałem o tym wcześniej: dużo taniej, szybciej i mniej roboty.

Z85C ma bardzo drogie poddasze które jest niedorzeczne przy takim dachu: pomijam fakt że jedno okno dachowe to tak 1100zł (polskie Fakro przy dobrych rabatach) bo 1300zł jest detal, a ile tam ich masz ?? Policz tylko 1 na każde pomieszczenie i masz drugie tyle co wydałeś na więźbę dachową. Natomiast chodzi o pomieszczenia: pow. użytkowej masz mniej niż połowę każdego - to są śmieszne wartości po pierwsze, po drugie na co aż tyle pokoi ? Tylu użytkowników domu macie ?

Metrów podłogi jest dużo ale użytkowych ledwie 40% tego. A jak jeszcze ze 30cm izolacji połaci zrobisz to już zupełnie wyjdą pokoiki dla dzieci do 1,50m wzrostu.

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę coś takiego stawiać. Tylko kilka zmian bym wprowadził. Jeżeli chodzi o okna dachowe to wole mieć dwie lub nawet trzy lukarny niż po dwa okna w pokoju gdzie przyjdzie zima zasypie mi je i będę po pokoju z latarką chodził.

http://extradom.pl/projekt-domu-opalek-ii-n-2g-BSB1079?gclid=CJXT2MeV2coCFSUewwodkEAJNQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąska ta działka.

Z67A będzie tańszym ale zauważ że tam nie ma kotłowni. To typowy projekt pod gas, olej lub pompę ciepła. Ale przy tym rozwiązaniu ścian i pomieszczeń możesz całkowicie zrezygnować ze stropu na rzecz drewnianego. Pisałem o tym wcześniej: dużo taniej, szybciej i mniej roboty.

Z85C ma bardzo drogie poddasze które jest niedorzeczne przy takim dachu: pomijam fakt że jedno okno dachowe to tak 1100zł (polskie Fakro przy dobrych rabatach) bo 1300zł jest detal, a ile tam ich masz ?? Policz tylko 1 na każde pomieszczenie i masz drugie tyle co wydałeś na więźbę dachową. Natomiast chodzi o pomieszczenia: pow. użytkowej masz mniej niż połowę każdego - to są śmieszne wartości po pierwsze, po drugie na co aż tyle pokoi ? Tylu użytkowników domu macie ?

Metrów podłogi jest dużo ale użytkowych ledwie 40% tego. A jak jeszcze ze 30cm izolacji połaci zrobisz to już zupełnie wyjdą pokoiki dla dzieci do 1,50m wzrostu.

Ogranicza nas właśnie szerokość działki... Niestety (albo stety) dostaliśmy taką więc trzeba brać to co jest. Wiem, że te okna dachowe są pierońsko drogie... I moim zdaniem tanień będzie wybudować typowy parter... Tym bardziej, że na chwilę obecną jesteśmy tylko we dwójkę, ale wiadomo, że z biegiem czasu liczebność się powiększy :) Przejrzałem już setki projektów i zaczynam wymiękać. Gdybyś miał coś wartego uwagi to podeślij - będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie z parterowych podoba się coś takiego

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-powojach-3-g2-m89520dd79aa55

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-gaurach-g2n-mf50209cb1db37

Oczywiście z garażu możesz zrezygnować, ale moim zdaniem nie opłaca się. Przecież i tak za garaż będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Może jest to taniej na początek nie ma takich kosztów, ale z czasem masz przynajmniej garaż w domu ocieplony nie musisz się ubierać jak coś potrzebujesz z niego. Dodatkowo przestrzeń nad garażem w przypadku poddasza do wykorzystania na strych np Chyba że planujesz walnąć dwa blaszaki 2x po 1500zł :) to co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


niż po dwa okna w pokoju gdzie przyjdzie zima zasypie mi je i będę po pokoju z latarką chodził.

bez obaw - nawet jak śnieg zalega i tak jest jasno w pomieszczeniu. To białe jest czyli rozprasza światło. Większy problem z dachowymi to jest latem, zwłaszcza od południowej strony. Bez rolet wewnętrznych w pomieszczeniu robi saunę.

Projekt domu Opałek II N 2G

bardzo kosztowny dach, do tego balkony. Jeden licz do 10 tyś zł i zobaczysz że tyle wydasz na każdy, a korzystał będziesz z nich... 4x w roku po 15 sek.


I moim zdaniem tanień będzie wybudować typowy parter...

Ten Z67A jest fajnym projektem jak na parter.

Dom w powojach 3 (G2)

Również koszmarnie drogi dach. Zobacz ile tam masz kalenic a jedna dachówka kalenicowa kosztuje tyle co metr kwadratowy powierzchniowej. Jedna sztuka.

Co do garażu - pisałem: mentalność.

Dzisiaj już nie te czasy kiedy auto garażowało na dywanie przykryte prześcieradłem w ogrzewanym garażu i od listopada do marca nie wyjeżdżało (jak u mojego sąsiada np). Wiata osłaniająca od warunków atmosferycznych w zupełności wystarcza. Koszt budowy 1m2 garażu w bryle domu jest identyczny co całego domu i jak widzę u niektórych 2-stanowiskowy itp... Mieszkanie w bloku by kupił za to ile oni zapłacili za garaże w których parkują auta o łącznej wartości 13 tyś zł...

Ale kto komu zabroni stawiać ;)


Łazienki bez okien w wolnostojącym domu to nieporozumienie.

Fakt ale w większości projektów są już dwie z czego jedna to prawdziwa łazienka z oknem a druga - typowy sraczyk ;) Rzecz wydaje się zbyteczna na etapie 2+0 lub z małymi dziećmi, ale w miarę jak nam dzieci rosną (bo przecież my się nie starzejemy :) ) zaczyna się blokada kibla w newralgicznych godzinach. Nie ma lepszej blokady łazienki niż córka w wieku gimbazjalnym ;) a przecież nie pójdziesz się odlać na zewnątrz za narożnik domu. Typowy motyw z amerykańskich filmów: 100 sypialni, 3 kondygnacje, 300m2, 4 domowników i kolejka do kibla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego o czym ty piszesz jak śnieg jest na oknach to jest ciemno jak w d*pie a zdjąć go raczej nie ma jak bo nie będziesz wychodził na dach zgarnywać go ani nie otworzysz sobie okna bo wleci Ci cały śnieg do pomieszczenia. Co do balkonu 10tyś? coś mi tutaj chyba zawyżyłeś. Co do dachu który teraz nie jest kosztowny przy takim projekcie ? dom stawia się na całe życie więc nie ma co dziadować. W parterówce też mogę powiedzieć że dach bardzo kosztowny jest większa bo pomieszczeń więcej na dole co za tym idzie więcej więźby i więcej dachówki idzie wykończeń gąsiorów itd ok nie ma stropu betonowego ale trzeba zrobić inny. Co do balkonów jeszcze to że w projekcie jest nie znaczy że musi być :) u mnie tak czy siak będzie max 1 o ile będzie. Bardziej myślę tutaj o kwestii takiej aby mieć gdzie wywiesić pościel niż siedzieć na tym balkonie. Poza tym w projekcie balkon nad drzwiami robi też za zadaszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma większego znaczenia czy samochód który będzie stał w garażu jest wart 13.000zł, 50.000zł czy 200.000zł.

Chodzi o komfort mieszkańców. Wjeżdżasz do garażu i wchodzisz do domu - nie musisz w czasie ulewy biec z wiaty do drzwi itp.

Zimą nie trzeba skrobać szyb i w środku jest ciepło. Przed kradzieżą drogiego samochodu garaż nie uchroni, ale przed kradzieżą lusterek, halogenów itd. już tak - w porównaniu do wiaty.

Dodatkowo w garażu można trzymać zimowe koła, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodnicze. Niby można zbudować jakąś szopkę czy domek narzędziowy, ale to też kosztuje i przeważnie kiepsko wygląda, a często nie ma na to zbyt dużo miejsca.

Reasumując: nie wyobrażam sobie domu bez garażu i dwóch łazienek (jedna musi mieć okno) :)

Edytowane przez carrera369
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego a gdzie chcesz modzić zimą ? pod wiatą ? na mrozie hehe. Również nie wyobrażam sobie domu bez garażu czy coś zrobić zawsze do garażu idziesz. Narzędzia trzeba też gdzieś trzymać w moim przypadku motocykl (nie zostawiłbym go pod wiatą) Budowania osobnego garazu poza domem bez sensu też trzeba dać na materiały już nie wspomne że za taki "domek gospodarczy" jest większy podatek jak za cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma większego znaczenia czy samochód który będzie stał w garażu jest wart 13.000zł, 50.000zł czy 200.000zł.

Chodzi o komfort mieszkańców. Wjeżdżasz do garażu i wchodzisz do domu - nie musisz w czasie ulewy biec z wiaty do drzwi itp.

Zimą nie trzeba skrobać szyb i w środku jest ciepło. Przed kradzieżą drogiego samochodu garaż nie uchroni, ale przed kradzieżą lusterek, halogenów itd. już tak - w porównaniu do wiaty.

Dodatkowo w garażu można trzymać zimowe koła, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodnicze. Niby można zbudować jakąś szopkę czy domek narzędziowy, ale to też kosztuje i przeważnie kiepsko wygląda, a często nie ma na to zbyt dużo miejsca.

Reasumując: nie wyobrażam sobie domu bez garażu i dwóch łazienek (jedna musi mieć okno) :)

Podpisuje się pod tym, garaż w domu to wielka wygoda z której nigdy bym nie zrezygnował :)

A co do kosztownych dachów, balkonów itd. z tego wynika że najlepiej jest zbudować dom w kształcie stodoły z oknami w ścianach a nie w dachu i bez balkonów, do mnie to nie przemawia, gdybym nie miał gustu to bym tak zrobił ale nie gdy buduję dom na życie który ma też cieszyć oko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii garażu nie wiem właśnie dlaczego wiele osób twierdzi że taki garaż jest drogi i lepiej postawić osobno. To jest dobre na etapie budowy domu jeżeli mamy ograniczony budżet bo zawsze garaż możemy postawić w późniejszym czasie a kasę zaoszczędzoną włożyć na dom, ale tak jak piszesz w bryle jest 100% wygodniejszy. Poza tym budując osobny budynek na garaż też trzeba kupić projekt też trzeba koparkę doprowadzić prąd wodę kupić więźbę dachówkę czy tam blachę pustaki itp itd mało tego jak nie Ty to robisz też trzeba zapłacić murarzowi elektrykowi cieśli itd. Według mnie wcale taniej nie wychodzi do tego jeszcze jak postawisz to gdzieś z tyłu domu rób taki podjazd odśnieżaj tyle w zimie itd. Chyba że tak jak mówiłem satysfakcjonują Cię 2 blaszaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne macie pogaduchy....

tąpniete z LG F60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem domy gdzie garaż był w bryle domu jednostanowiskowy i niestety taki garaż to klita... My mamy dwa samochody.

Na dwustanowiskowy mamy za wąską działkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak śnieg jest na oknach to jest ciemno jak w d*pie

proponuję wizytę u okulisty bo ja mam 4 dachowe i na żadnym śniegu nie ma. To jest szyba: jak jest sypki i suchy to się nie osadza i pierwszy lepszy wiatr go zdmuchnie. Jak jest mokry i ciężki sam zjeżdża z szyby: to szyba - nie zapominaj że to nie jest taki sam izolator jak połać dachu obok zaizolowana.

Co do balkonu 10tyś? coś mi tutaj chyba zawyżyłeś.

wybuduj i policz a potem pogadamy. Każdy patrzy na 1,5-2m kw. betonu i zachodzi w głowę jak to może 10 tyś zł kosztować. To już ci wyjaśniam: sama ta piękna metalowa bariereczka na nim wykonana z kwasiaka i hartowanego szkła to jest ok 6 tyś zł z montażem. Pisać dalej ?? Wyliczyć ci ile tam dodatkowo trzeba zbrojenia ze stali dać ? ile kosztuje 2m2 jakiegoś kamienia naturalnego (po 300zł za metr) żeby to nie pękało od mrozu i się nie odparzało jak gresy ? Ile trzeba chemii budowlanej tam zapakować żeby woda nie wnikała, zabiegów elewacyjnych itp i za wszystko musisz extra zapłacić za każdy metr i za każdą godzinę pracy człowieka który to robi. Płytkarz na balkonie nie weźmie 60zł za położenie metra płytek tylko 400zł bo położył dwa ale na babranie (z obróbkami) 2 dni poświęcił. Samo wykonanie tego balkonu tj. szalunek + zbrojenie żeby pompa beton wylała (dodatkowy 1m3 B30) to jest dzień pracy 3 ludzi (jeden na ziemi przycina deski na szalunek, kręci zbrojenia itp, dwóch na rusztowaniu składa, poziomuje i montuje). Firma budowlana za taki balkon doliczy ci ok tysiąca zł za każdy do ogólnej wyceny robocizny.

Każdy komin, każdy balkon, każdy słup/kolumna itp jaki jest w projekcie masz liczone extra bo to jest babranie: 1 musi stać na rusztowaniu i "lepić" ten komin a drugi mu podawać kolejne elementy komina, cegły na obmurówkę czy zaprawy itp rzeczy. Mury od fundamentu po strop w 3 dni postawią w 10 osób - dookoła domu. A z jednym balkonem 3 ludzi dzień czasu się będzie grzebać.

dom stawia się na całe życie więc nie ma co dziadować.

Komuś kto nigdy nie budował własnego domu wiele rzeczy może się wydawać dziwne. Wyskakujemy z projektami z przysłowiowej du*y, piętrowce, 4-spadowe, skrętne dachy z wolim okiem, do tego lukarny, balkoniki i 2-stanowiskowe garaże z pojedynczymi drzwiami itp a potem ... najtańsza ekipa nie mająca o tym pojęcia i żyłowanie na materiałach żeby stykało na SSZ a gdzie tu jeszcze żeby się wprowadzić.

Nie twierdzę że takich domów się nie powinno stawiać bo są ludzie w tym kraju dla których jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia ale dla znakomitej większości budujących swoje własne 4-kąty taki projekt na pierwszy dom w kredycie do końca życia i o jeden dzień dłużej to wpakowanie się w finansowe bagno po same kokardy.

Widziałem domy gdzie garaż był w bryle domu jednostanowiskowy i niestety taki garaż to klita...

a to już temat na inną bajkę... co tam w tych projektach jest za metraż (i jaki wjazd szeroki i ile ma wasze auto z lusterkami) a ile zajmuje Wasze A6 kombi z otwartymi drzwiami żeby dało się wysiąść, wypakować z bagażnika, z uwzględnieniem miejsca na regały stojące pod ścianami, rowery, koła zimowe i całą resztę bajek jakie sobie wmawiacie że będziecie w tym garażu mieć. No ale zawsze można wysiąść przed garażem a samochód wepchnąć lub wysiadać szyberdachem jak kto posiada :)

I pamiętaj że zwiększając o każdy dodatkowy metr pow. garażu zwiększasz wszystko: mb murów, więźby, pokrycia dachowego, robocizny, dlatego o tym wspominałem żeby się mocno zastanowić nad tym garażem bo się potem doszukujemy gdzie się podziało 60 tyś zł które gdzieś wsiąkło na etapie budowy SSO.

Nie popadajmy w zachwyt na widok komputerowej wizualizacji projektu domu bo od tego co nam dostarcza biuro do tego co potem stanie na naszej działce miną setki tysięcy złotych na które często nie jesteśmy gotowi bo w projekcie połowa tego była, tylko nie doczytaliśmy że netto, za stan "pod klucz" co już jest w ogóle śmiesznym terminem i po uśrednionych cenach które ni jak się mają do rzeczywistych stawek jakie mają dobre, polecane i godne zaufania firmy budowlane.

Edytowane przez Piasek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a kto mi każe taką barierkę tam pakować ? przecież nie musi być wszystko tak jak na rysunku. Może jeszcze mam zrobić taki sam kolor elewacji bo tak jest tam na fotografii ? Wszystko generuje koszty. Idąc Twoim rozumowaniem najlepiej ograniczyć wszystko łącznie z oknami nie wspominając już o dużych oknach na taras bo to przecież też krocie kosztuje. Dach jest droższy wielospadowy wiadomo ale dom przynajmniej nie wygląda jak stodoła. Piszesz o jakichś kamieniach naturalnych za 300zł m2 ja w obecnym domu mam na balkonie płytki z castoramy gresowe z promocji po chyba 25zł za m2 i już któryś rok i nic się z tym nie dzieje barierke mam z profilu zamkniętego i desek i ani to źle nie wygląda ani nie kosztowało majątku. Co do okien na dachu uchylasz je sobie jak pada śnieg lub deszcz ? a w takiej lukarnie możesz sobie zrobić uchył i nic Ci nie na leci. Do tego jest więcej światła w pokoju. Wychodzi więcej ale bez przesady. Z tym garażem nie wiem dlaczego się uparłeś twierdzisz że taniej zrobisz osobny wolnostojący garaż na dwa stanowiska ? niż w bryle ? tez musisz dać brame tez musisz dać okna dach i resztę.


Patrzmy tylko na koszt wybudowania domu w SSZ a nie na wykończenie bo to kto jakie płytki sobie w środku zrobi lub jakie meble kupi to druga sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co w ogóle balkon, a czasami nawet dwa w jednorodzinnym domu wolnostojącym ? Dla mnie całkowicie bez sensu takie rozwiązanie - dodatkowo kosztowne jak pisze Piasek80. Po to jest ogród + taras na parterze.

Co do domu wyglądającego jak stodoła - kwestia gustu. Dla mnie takie są najładniesze - ponadczasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...