Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań dotyczących założenia firmy


Wandej

Rekomendowane odpowiedzi

Witka.

Jak w temacie zakładam firmę i mam kilka pytań.

Będą to usługi(mechanika) i sprzedaż częsci stacjonarna i netowa.

I pytania:

Gdzie kupić kasę fiskalną i czy musi być ona od dnia rozpoczęcia działalności?

Czy przy serwisie mobilnym(bo od niego nie trzeba płacić podatku od powierzchni działalności) mogę wpisać na firmę swoje auto?

W jakim czasie od złożenia wniosku w gminie mogę już działać?

Czy gdzieś jeszcze będę musiał się udawać?(jakieś urzędy)

I czy muszę przemianować swoje konto na firmowe czy mogę zrobić to później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chce Ci się do urzędu gminy drałować - zakładasz profil zaufany ePUAP , idziesz do skarbówki potwierdzić go. Dzięki niemu możesz założyć działalność czyli wpis do CEIDG przez internet ( idzie to do wszystkich urzędów - skarbówka , Zus , gus itd. nadanie Regonu ) , możesz potem bez problemu robić zmiany we wpisie ( zmiana numeru konta np. , miejsc działalności ).

Nie zapomnij o Zusie bo mimo że dostanie info to i tak osobiście trzeba druki dostarczyć ( ZUS ZUA i ZUS DRA )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz do urzedu gminy lub miasta.

Zakladasz tam dzialalnosc, nic nie kosztuje.

Musisz okreslic swoje PKD. Zaświadczenie wydrukujesz sobie z neta

Potem ZUS. REGON masz z automatu tez z neta wydruk

Potem urzad skarbowy musisz okreslic sposob rozliczania

Kasę kupisz w firmie ktore sie tym zajmuja.

Zaloz sobie konto firmowe, z autem będzie lipa, kup sobie od razu jakiegos grzmota z wpisem w dowodzie VAT1. Znajdz sobie kumata księgową będzie załatwiać papierologie za Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak podpytam jak ktoś siedzi w branży...

Jak najkorzystniej teraz brać auto na firmę gdy działalność gospodarcza "nie jest vatowcem" ?

W grę wchodzi raczej auto z drugiej ręki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie jesteś VATowcem to g.... masz z auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że w koszty rzuca się paliwo, serwis, ubezpieczenie itp...

Wandej, próbuj... tylko uważaj żeby nie zjadł Cię ZUS :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te koszty to musisz jeszcze zarobic.

O Wandeja sie nie martw, przez dwa lata będzie płacił 400zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka.

Jak w temacie zakładam firmę i mam kilka pytań.

Będą to usługi(mechanika) i sprzedaż częsci stacjonarna i netowa.

I pytania:

Gdzie kupić kasę fiskalną i czy musi być ona od dnia rozpoczęcia działalności?

Czy przy serwisie mobilnym(bo od niego nie trzeba płacić podatku od powierzchni działalności) mogę wpisać na firmę swoje auto?

W jakim czasie od złożenia wniosku w gminie mogę już działać?

Czy gdzieś jeszcze będę musiał się udawać?(jakieś urzędy)

I czy muszę przemianować swoje konto na firmowe czy mogę zrobić to później?

Moje 3gr ->

1. Jeśli sprzedaż części sam. to kasa musi być od początku - niezależnie od obrotu - taka DG jest grupą specjalną.

2. Konta firmowego jeśli nie zatrudniasz ludzi tylko sam prowadzisz nie musisz mieć...

3. Co to znaczy wg Ciebie wpisać auto na działalność? Co chcesz dokładnie osiągnąć? W przepisach teraz po 1.04.14 chyba tak czy inaczej vatowcy mogą odliczać 50% vatu i całość faktur w koszty, bez prowadzenia jakiekolwiek ewidencji dla auta prywatnego wykorzystywanego przy DG...

4. Działać możesz jak będziesz mieć regon...

:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te koszty to musisz jeszcze zarobic.

O Wandeja sie nie martw, przez dwa lata będzie płacił 400zl

No co Ty Dev:naughty: 250zł bo pracuję przecież:decayed: + księgowa:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie napisales wiec polecialem standardowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samochodu osobowego w firmie:

- możesz swój samochód używać do celów służbowych, ale wtedy musisz prowadzić ewidencję przejechanych km i całych wydatków np. za paliwo nie możesz zaliczyć do kosztów firmy.

-kupujesz auto na firmę i dajesz jako środek trwały, który podlega amortyzacji i wtedy wszystkie wydatki (paliwo, części, naprawy, przeglądy) są kosztem firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samochodu osobowego w firmie:

- możesz swój samochód używać do celów służbowych, ale wtedy musisz prowadzić ewidencję przejechanych km i całych wydatków np. za paliwo nie możesz zaliczyć do kosztów firmy.

-kupujesz auto na firmę i dajesz jako środek trwały, który podlega amortyzacji i wtedy wszystkie wydatki (paliwo, części, naprawy, przeglądy) są kosztem firmy.

Nie musisz kupować auta na firmę. Wystarczy, że swoje wciągniesz jako środek trwały o wartości X i możesz wszystkie części paliwo i wszystko co z nim związane wrzucać w koszty. Jak nie będzie jako środek trwały to jak kolega napisał ewidencja cię czeka. Pamiętaj, że jak potem będziesz chciał je sprzedać to trzeba będzie zapłacić dochodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada..kasę fiskalną kup tam gdzie masz najtańszy serwis jej. Nie kupuj przez internet ! Lepiej podjedź do kogoś w Twoim mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada..kasę fiskalną kup tam gdzie masz najtańszy serwis jej. Nie kupuj przez internet ! Lepiej podjedź do kogoś w Twoim mieście.

Tak tylko chcą 1150zl:kwasny: A o zwrot ubiegał się chyba nie bede bo zwracają w ratach no i jeszcze kontroluja ponoć żeby tego zwrotu nie zrobić:whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zwrot za kase nic sie nie martw. Nie będą sorawdzac bo przychodzi info z firmy z ktorej ja brałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada..kasę fiskalną kup tam gdzie masz najtańszy serwis jej. Nie kupuj przez internet ! Lepiej podjedź do kogoś w Twoim mieście.

Tak tylko chcą 1150zl:kwasny: A o zwrot ubiegał się chyba nie bede bo zwracają w ratach no i jeszcze kontroluja ponoć żeby tego zwrotu nie zrobić:whistling:

pier**l kup najtańszą, kompaktową. Ja mam dwie kasy po mojej działalności..kupiłem tanio w Warszawie i później musiałem dymać z serwisami i byle gównem do nich. Nie inwestuj dużo w kasę bo po zamknięciu działalności i tak będziesz mógł sobie nią ewentualnie wy***ać szybę w samochodzie jak zatrzaśniesz kluczyki. Bo- czyszczą pamięć, a żeby użyć kasy do innej działalności musisz kupić drugą pamięć, która kosztuje ze stówkę mniej od kasy fiskalnej :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...