Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AFN] Wymiana tylnych klocków hamulcowych


_Solar_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :hi: dokonywałem dziś zmaiany klocków hamulcowych tylnych i przy okazji zrobiłem małe fotostory :decayed: mam nadzieję ze komuś sie przyda :wink4:

A więc zaczynamy :good:

Potrzebne graty :

-nowe klocki

-klucz do kół i lewarek ( kazdy na pewno ma w bagażniku )

-klucz nr 13 może być oczkowy albo płaski

-jakiś preparat odrdzewiająco smarujący

-smar ( może być grafitowy lub jakis inny też powinien być ok )

-śrubokręt płaski (niekoniecznie ale zawsze może się przydać )

-przyrząd do wciskania tłoczków ( niestety nie wiem jak sie to profesjonalnie nazywa :embarrassed: )

dsc04312.jpg

Jak mamy już wszystko przygotowane bierzemy sie do roboty :cool1:

1 podnosimy maskę i odkręcamy korek od płynu hamulcowego. Póżniej odkręcamy koło ( każdy mam nadzieję że wie jak to się robi )

2 odkręcamy sruby mocujące zacisk - płaski klucz nr 13

dsc04317x.jpg

3 wyciągamy zacisk oraz stare klocki

4 odkręcamu trzpienie w celu ich nasmarowania i lepszemu funkcjonowaniu

dsc04320.jpg

5 smarujemy boczne ranty ''prowadnice'' klocków i je montujemy

dsc04321a.jpg

6 teraz bierzemy zacisk w ręke i wciskamy tłoczek podczas wciskania tloczka NIE WOLNO !!!!!!!! doprowadzic do stanu aby stary zuzyty plyn wracal z zacisku poprzez uklad ABS (ESP) do zbiorniczka w tym celu podczas wciskania tloczka nalezy wykonac nastepujace czynnosci:zakladamy urzadzenie do wciskania tloczka na zacisk,wciskamy pedal hamulca noznego I trzymamy, odkrecamy odpowietrznik i wciskamy tloczek,nadmiar plynu usuwamy, zakrecamy odpowietrznik,pompujemy dzwignia hamulca, az tloczek sie ustali sie do tarczy i klockow,uzupelniamy plyn, najlepiej od razu go wymienic

dsc04323.jpg

7 przykręcamy zacisk , zakładamy koło,zakręcamy korek od zbiorniczka płynu

8 wsiadamy do auta i pompujemy pedałem hamulca aż zrobi sie twardy ( z prawą i lewą stroną tak postępujemy )

No i wsio skończone :decayed:

Z drugą stroną postępujemy dokładnie tak samo :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry opis, bez tego cudo klucz do tloczka ani rusz. :good:

można samemu taki klucz zrobić :naughty: już chyba obmyśliłem plana żeby był jakiś prototyp i w najbliższych dniach mam chęć powalczyć z tym zeby taki klucz do tłoczka leżał w moim własnym garage :wink4:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry opis. Na pewno się przyda!

Ja również zmieniałem dziś klocki z tylu , a przy okazji malowałem zaciski ;) a jutro przód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przód dziś też był robiony :decayed: ale wypadło mi z głowy żeby fotostory zrobić :wallbash: więc został opisany tylko tył.Zaciski również planuję odmalować ale to już jak będzie więcej czasu wolnego :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie opisałeś.Ja ostatnio także wymieniałem klocki na tyle. Moje zaciski są z aluminium i tłoczki nie wciskałem tylko, wkręcałem. One się wkręcają dość lekko. Do wkręcania użyłem kluczyka od szlifierki kątowej kupionej w markecie, pasuje jak ulał.

5bbb2d7e3431a64bm.jpg

Pozdrawiam :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smaruje się ale nie tam.

Prowadnice to się smaruje, ale te, na których przesuwa się zacisk.

Czyli trzeba wyciągnąć prowadnice razem z gumami w kształcie harmonijki i użyć tam smaru przeznaczonego do zastosowania w układach hamulcowych.

Czyli np. Malwa (niebieski 5 ml), brembo, czy jakiś inny.

Jeśli tego nie zrobicie, to w efekcie prowadnice powoli zmniejszają zakres przesuwania się.

A skutkiem jest szybsze zużywanie się klocka po jednej stronie tarczy. Nie zużywają się klocki wtedy równomiernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie strasznie huczy mi tylne kolo, po wstępnych oględzinach zauważyłem ze są tam kolo tarczy opiłki żelaza ale klocek z zewnątrz jest grubości ok 1cm, możliwe jest to ze z drugiej strony starł się do zera? :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłem sobie taki klucz;) wystarczy mocny płaskownik z dziura (ja zastosowałem młotek), długa sruba i nakretka;) działa to tak, ze wkrecamy srube, a ona nam pcha tłoczek :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie już po problemie, klocek był zdarty do zera, wymieniłem i wszystko jest idealnie jak ma być chociaż z tłoczkiem trochę się namęczyłem ale dzięki pomysłowi kolegów z kluczem od szlifierki poszło w miarę sprawnie :naughty:[br]Dopisany: 18 Maj 2009, 17:03_________________________________________________mam jeszcze jedno pytanie odnoscie calej tej roboty gdyz jak odkrecilem te dwie sruby od zacisku byly one na klucz "13" to ta jedna gumowa harmonijka dala sie zlozyc i rozciagnac a ta druga znajdujaca sie wyzej byla nieruchoma, teraz pytanie-tak ma byc czy cos sie z nia stalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to są właśnie prowadnice i należy je wyciągnąć wyczyścić i przesmarować, rozbieraj szybko to koło bo zaraz będziesz miał klocki do wymiany razem z tarczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy klocek wystarczy wkrecac czy trzeba tez wciskac. probowalem tym kluczem do szlifierki. kreci sie ale w miejscu :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie odnoscie calej tej roboty gdyz jak odkrecilem te dwie sruby od zacisku byly one na klucz "13" to ta jedna gumowa harmonijka dala sie zlozyc i rozciagnac a ta druga znajdujaca sie wyzej byla nieruchoma, teraz pytanie-tak ma byc czy cos sie z nia stalo?

pewnie spartniała trzeba by wymienić te gumki :good: ja u siebie też muszę to zrobić :wink4: taki komplecik naprawczy na jedną oś kosztuje chyba ok 20 zeta :mysli: i znajdują sie tam wszystkie te zabezpieczające gumki - osłony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co wam te klucze do odpychania tłoczkow wystarczy przed zdjeciem z tarczy odsunac tloczek srubokretem i po sprawie

dobry sposób :good: na pewno sie przyda :wink4: chodz mi juz pewnie nie prędko :cool1:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak łatwo wcisnąć go śrubokrętem. Ja tak miałem u siebie i strasznie były zapieczone i nie obyło się bez klucza do wciskania cylinderków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...