No to sam chciałeś
Montaż ogrzewanej przedniej szyby (4GX)
LISTA POTRZEBNYCH CZĘŚCI:
3C0 845 011 BT – szyba (wariant bez czujnika deszczu) // 2220zł w ASO
3C0 845 011 BR – szyba (wariant z czujnikiem deszczu) // 2220zł w ASO
3C0 907 044 BC – panel klimatyzacji // 100-200zł allegro
3B0 951 253 – przekaźnik // 69zł w ASO
3C0 973 721 - gniazdo przekaźnika // 23zł w ASO
000 979 027 – pin przekaźnika // 16zł w ASO
000 979 417 - pin przekaźnika // 41zł w ASO
N 102 519 02 - bezpiecznik 60A // 10zł w ASO
000 979 406 E - pin bezpiecznika // 40zł w ASO
3C1 971 890 - uchwyt lewej kostki (przy silniczku wycieraczek) // 7zł w ASO
071 973 851 - wtyczka zasilania szyby // 18zł w ASO (x2)
000 979 307 E - pin do wtyczki zasilania szyby // 40zł w ASO
000 979 025 E - pin do wtyczki B w module bordnetz // 25zł w ASO
3C1 971 303 - uchwyt taśmy przy szybie (strona kierowcy) // 3zł w ASO
3C2 971 303 - uchwyt taśmy przy szybie (strona kierowcy) // 3zł w ASO
Zanim przystąpimy do prac – wypadałoby sprawdzić czy nasz bordnetz (moduł mocy) obsługuje ogrzewaną przednią szybę. Poniżej lista kompatybilnych sterowników:
- 3C0 937 049 B
- 3C0 937 049 C
- 3C0 937 049 F
- 3C0 937 049 G
- 3C0 937 049 K
- 3C0 937 049 L
- 3C0 937 049 R
- 3C0 937 049 S
- 3C0 937 049 AB
- 3C0 937 049 AC
- 3C0 937 049 AF
- 3C0 937 049 AG
- 3C0 937 049 AK
- 3C0 937 049 AL
- 3C8 937 049 C
- 3C8 937 049 F
- 3C8 937 049 G
- 3C8 937 049 H
- 3C8 937 049 M
- 3C8 937 049 P
- 3C8 937 049 Q
- 3C8 937 049 S
- 3C8 937 049 AA
- 3C8 937 049 AB
- 3C8 937 049 AC
Weryfikacji dokonujemy podłączając się do adresu 9 czyli „Cent.Elect”. Na głównym ekranie sterownika pod pozycją „VAG Number” możemy sprawdzić co siedzi w naszym aucie (u mnie zamontowano fabrycznie wersję J – zastąpiłem ją modelem AG).
Sęk w tym, że moduły nie obsługujące grzania przedniej szyby również dadzą się zakodować – jednak system nie będzie działał (po prawidłowym montażu instalacji przy próbie uruchomienia systemu, w buforze błędów bordnetza pojawi się błąd 01593 - Ogrzewana szyba przednia: zwarcie do masy). Kodowanie wykonujemy na 17-tym bajcie (bit 2).
Wstępnie zakładam, że wklejeniem szyby zajmie się specjalistyczny zakład (zostaje nam do ogarnięcia elektryka). Przy tej okazji nie zapomnijcie poprosić „szybiarzy” aby przy wklejaniu od razu ustawili wiązkę masy tak aby była gotowa do montażu – wtedy wystarczy tylko wykręcić lampkę w podsufitce, i na śrubowy punky masy wcisnąć tasiemkę)
SCHEMAT POŁACZEŃ:
Żadnych cudów tutaj nie ma – przekaźnik jest zasilany bezpiecznikiem 60A a za jego sterowanie odpowiada moduł mocy czyli popularny bordnetz. Szyba ma przygotowane fabrycznie 3 przewody do podłączenia (jeden z nich to masa a dwa pozostałe to obwód ogrzewania). Na schemacie nie ująłem magistrali CAN (połączenie między sterownikiem klimatyzacji a bordnetzem) ponieważ tą część instalacji nasze Passaty dostały w prezencie od fabryki
MONTAŻ:
Zaczynamy od demontażu osłon podszybia (jak dla mnie – najbardziej wkurzająca część grzebania). Ściągamy uszczelkę i wyciągamy 4 klipsy. Odkręcamy i demontujemy wycieraczki:
Z wyciąganiem osłony podszybia trzeba będzie się pomęczyć – to zajęcie nie należy do przyjemnych, trzeba uważać przy demontażu aby nie przesadzić z dociskaniem (w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia przedniej szyby). Poniżej rysunek przedstawiający profil – dzięki niemu będziecie wiedzieć jak chwycić osłonę i pod jakim kątem ją ustawić aby łatwiej było ją wyciągnąć/włożyć.
Demontujemy osłony akumulatora (nie zapominając o śrubie na klucz 13, którą najprawdopodobniej jest zamocowany do karoserii) i po odkręceniu klem wywalamy go z auta. Aby łatwiej się nam pracowało sugeruję też aby zdemontować obudowę filtra powietrza oraz podstawę akumulatora (nie jest to jednak konieczne – osoby zaznajomione nieco z pracami w przedziale silnika, poradzą sobie z brakiem miejsca na manewry ).
Teraz czas na skrzynkę bezpieczników i przekaźników
Aby uzupełnić braki w instalacji elektrycznej – musimy dostać się do gniazda pod E-boxem. Do tej operacji nie musimy demontować bezpieczników na jego górnej ściance. Będzie jednak trzeba poluzować i wykręcić kilka przewodów podłączonych do śrub na pierwszej ścianie – wystarczy, że odkręcimy nasadką 10 pierwsze dwa przewody od lewej strony. Natomiast celem podniesienia całego zespołu koniecznie trzeba otworzyć uchwyty i wyciągnąć wszystkie przewody z prowadnic (zaznaczone na fotce poniżej).
Teraz wystarczy już tylko kręcić torxem 45 znajdującym się w profilu górnej ściany (moduł sam zacznie się podnosić)
Jeśli kable prężą za mocno – możemy sobie poradzić np. śrubokrętem. Interesuje nas gniazdo znajdujące się poniżej – brakuje w nim pinów dla bezpiecznika zasilającego przekaźnik (górna część jest już fabrycznie wyposażona w piny – braki uzupełniamy tylko w dolnej części E-boxa).
Po zwolnieniu zaczepów wysuwamy gniazdo w kierunku miejsca gdzie normalnie znajduje się akumulator (tutaj pójdzie łatwiej, jeśli zdjęliście podstawę akumulatora – jednak i bez jej demontażu da się wyciągnąć w/w gniazdo)
W tej strefie jest gęsto od przewodów – montaż brakującego pinu 000 979 406 E będzie troszkę utrudniony. Zaczynamy od wypchnięcia gumowego zabezpieczenia (pilnik nadaje się idealnie)
Poniżej efekt naszych działań „na górze”
Przesuwamy blokadę zaznaczoną na foto aby można było włożyć pin na swoje miejsce
Robimy otwór we wcześniej wyciągniętej gumce i zakładamy na zamontowany przed chwilą kabelek po (dopychamy ją do końca zabezpieczając pin w gniazdku)
Kabelek zabezpieczamy i wraz z pozostałymi przewodami prowadzimy na podszybie
E-box można poskładać – zakończyliśmy prace w tej strefie (montaż w dokładnie odwrotnej kolejności). Na koniec mocujemy nasz nowy bezpiecznik
Teraz zajmiemy się poprowadzeniem przewodu sygnałowego z modułu mocy – do przełożenia przewodu wykorzystamy gumę na ścianie grodziowej (ucinamy jeden z cycków i przeciągamy kabelek o przekroju 0.5mm w okolice bordnetza).
Do przeciągnięcia przewodów najlepiej nada się jakiś drut – mocujemy go z wiązką przy pomocy taśmy teflonowej. Efekt końcowy – pin w kabinie pilota. Na fotce pokazałem też, którą kostkę należy wypiąć (czarna 12-pin, gniazdo .
Aby móc odłączyć kostkę B – trzeba jeszcze zwolnić blokadę (maksymalnie przesunięta w lewo = zablokowana, odchylona w prawo = można wyciągać kostki).
Po zwolnieniu blokady (przesuwamy różowy plastik na zewnątrz kostki – jeden klik) i montujemy 000 979 025 E w pustym miejscu przeznaczonym na pin 2. Można poskładać i ten obszar – koniec prac w tej strefie
Przeciągnięty z bordnetza kabelek prowadzimy razem z fabryczną wiązką na podszybie
Teraz zajmiemy się przewodami zasilania obwodu grzejącego (2 kable po lewej i prawej stronie szyby). Szyba jest już fabrycznie wyposażona w przewody zakończone wtyczkami. Na fotkach poniżej założyłem już gniazda 071 973 851 z pinem 000 979 307 E
Łączymy w/w kostki ze sobą przewodem o przekroju 4mm zostawiając kawałek nie owinięty szmatą – po ściągnięciu izolacji tutaj podłączymy się przewodem 6mm do przekaźnika ogrzewania szyby.
Konektor szyby po stronie kierowcy można przymocować do wtyczki silniczka wycieraczek za pomocą uchwyty 3C1 971 890
Poniżej gniazdo przekaźnika z zamontowanymi pinami 000 979 027 i 000 979 417
Masę podłączamy w punkcie śrubowym obok silniczka wycieraczek (kabelek 0,5mm).
Po podłączeniu wcześniej przeciągniętych przewodów z bezpiecznika i bordnetza zabezpieczamy wiązkę i montujemy przekaźnik w gniazdku. W autach fabrycznie wyposażonych w ogrzewaną przednią szybę przy stelażu sterownika silnika jest specjalny uchwyt dla przekaźnika – próbowałem odnaleźć tą część w ETCE ale niestety nie udało się. Dlatego w zastępstwie wystarczy, że przykręcimy uchwyt do stelaża ECU – otwory są już nawiercone a sam przekaźnik ma fabryczny uchwyt (zatem wystarczy nam śruba M4 + dwie podkładki i nakrętka).
Na koniec zostawiłem panel klimatyzacji – który również musimy wymienić na wersję obsługującą ogrzewanie przedniej szyby…
Standardowy panel klimatyzacji:
Panel obsługujący ogrzewanie przedniej szyby:
Zaczynamy od ściągnięca ramki radia/navi (podważamy palcami od dołu)
Jeśli macie wyłącznik poduszki pasażera to w ramce będzie wtyczka
Zostaje nam już tylko osłona sterownika klimatyzacji – szarpiemy i wyskoczy ze spinek (na fotce poniżej już po demontażu – widać miejsca mocowań, będzie łatwiej ściągać ). Panel trzymają 4 śruby torx 20.
Po odkręceniu śrubek, zwalniamy blokady wtyczek (tak jak na zdjęciu) i można je wyciągać.
Podłączamy nowy panel, wciskamy zabezpieczenia i montujemy w odwrotnej kolejności. W związku z tym, że wymagana do komunikacji magistrala CAN jest już fabrycznie podłączona – jesteśmy gotowi do uruchomienia nowego ogrzewania
INSTRUKCJA OBSŁUGI:
Tutaj bez zawiłości – jeśli chcemy uruchomić ogrzewanie przedniej szyby, wystarczy nacisnąć nasz nowy przycisk na panelu klimatyzacji (zaznaczony na fotce powyżej). Działanie tego systemu jest ograniczone czasowo (jeśli sami go nie wyłączymy – sam deaktywuje się po 10 minutach).
DIAGNOSTYKA:
Kodowanie zostało opisane już na początku tej instrukcji. Wszelkie błędy dot. działania systemu ogrzewania przedniej szyby będą zapisywać się w module mocy (9 – Cent. Elect) lub sterowniku klimatyzacji (8 – Auto HVAC). Korzystając z bloków pomiarowych bordnetz-a możemy sprawdzić czy grzana szyba rzeczywiście działa – wystarczy odpalić grupę 22. Druga kolumna pokazuje czy przekaźnik ogrzewania przedniej szyby uruchomił ogrzewanie:
- Not Oper jeśli ogrzewanie szyby nie jest włączone
- Activated jeśli przekaźnik podaje napięcie na szybę
Trzecia kolumna wskazuje uruchomienie przekaźnika przez moduł mocy (jest to tożsame z wciśnięciem przycisku i aktywacją wskaźnika LED ogrzewania przedniej szyby na panelu klimatyzacji)
- ON (tryb ogrzewania włączony, przekaźnik zasilony)
- OFF (tryb ogrzewania przedniej szyby wyłączony, przekaźnik wyłączony)
Powodzena!