Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż i Działanie wewnętrznego lusterka FOTOCHROM 2008-2012


wrclaguna

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tylko dodam jakie problemy i niespodzianki napotkałem podczas montowania lusterka u siebie.

Oznaczenie montowanego lusterka: 8R0 857 511 C (fotochrom, czujnik wilgotności, kompas, 8-pinowa wtyczka).

Oznaczenie CAN Bus: 8T0 907 468 K

Wcześniej miałem zwykłe lusterko z czujnikiem wilgotności (8T0 857 511).

Problemy:

- Po podłączeniu kabla od czujnika wilgotności (7/8) do CAN Bus (7/20), wyskakiwał błąd o braku czujnika wilgotności

- Na pinie 17/20 w CAN Bus nie pojawiał się żaden sygnał włączonego biegu wstecznego

Czyli podłączanie czegokolwiek według schematu do CAN Bus nie przyniosło żadnych rezultatów.

Na szczęście:

- Wtyczka starego lusterka pasowała do nowego (8-pinowa)

- Piny 1, 2, 7 były podłączone prawidłowo (na 1 i 2 pojawiało się zasilanie po włączeniu zapłonu, pin 7 był podłączony tak, że czujnik wilgotności działa)

- Wystarczyło dodać pin 6 z krótkim kabelkiem do oświetlenia wnętrza (ja wyprowadziłem od razu pozostałe kable, tzn do fotochromu zewnętrznego i wstecznego biegu)

Czyli jeśli ktoś posiada już czujnik wilgotności to raczej powinien szukać lusterka z 8-pinową wtyczką. Wystarczy wtedy jedynie wyjąć stare lusterko, podłączyć nowe i dodać jeden kabelek (20 cm) do oświetlenia wnętrza. Szybki mod bez wyjmowania schowka i rozbierania tapicerki słupków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli jak mam wtykę na 8pin a 7pin zajęte 1pin mam wolny w niego wkładam kabelek i przeciągam do sterownika drzwi i będzie smigał wtedy zewnętrzny fotochrom ? dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze myślę ?

Prawie. Trzeba przeciągnąć dwa kabelki i do obu sterowników drzwi. TUTAJ (klik) ładnie rozpisałem wszystkie piny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko że nie ogarniam w ogóle tych schematów etc nigdy nie miałem nic wspólnego z elektryką samochodową. Dlatego byłbym wdzięczny jakby ktoś napisał skąd dokąd mam przeciągnąć kabel ponieważ będę rozbierał wnętrze bo wymieniam sufit więc mógłbym już jakieś kable przeciągnąć sobie. Obecnie lusterko wew mam na kostkę 8pin z czego 7 jest zajętych. Lusterka zew będą montował na 10+2pin z fotochromem który chce uruchomić. Rozumiem że od lusterka zew do sterownika drzwi już nic nie przeciągam. Jedynie od sterownika drzwi ciągnę jeden (tak?) kabel do lusterka wew oraz od strony pasażera też ze sterownika jeden kabel do lusterka wew i te 2 kable w sumie mam wpiąć w ten jeden wolny pin ?

Sorry ale na prawdę nie ogarniam tematu elektryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Ci wkleiłem linka do opisu, a nie schematu...

Pin 3 - sygnał włączonego wstecznego biegu (17-pinowa wtyka w module Komfortu, pin 14)

Pin 4 - sterownik drzwi kierowcy + sterownik drzwi pasażera (20-pinowe wtyki, pin 8) - tylko dla wersji z fotochromatycznymi lusterkami zewnętrznymi

Pin 5 - sterownik drzwi kierowcy + sterownik drzwi pasażera (20-pinowe wtyki, pin 17) - tylko dla wersji z fotochromatycznymi lusterkami zewnętrznymi

Czyli z polskiego na nasze...

Pin 4 z wtyczki lusterka - ciągniesz kabel do sterowników drzwi kierowcy i pasażera. Znajdujesz tam wtyczki 20-pinowe i podłączasz ten kabel do pinu 8.

Pin 5 z wtyczki lusterka - ciągniesz kabel do sterowników drzwi kierowcy i pasażera. Znajdujesz tam wtyczki 20-pinowe i podłączasz ten kabel do pinu 17.

Jeśli chcesz, żeby lusterko rozjaśniało się po włączeniu biegu wstecznego, to analogicznie robisz z kablem z pinu 3 lusterka - podłączasz go do modułu komfortu w bagażniku - wtyczka 17-pinowa, pin 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja Ci wkleiłem linka do opisu, a nie schematu...
Pin 3 - sygnał włączonego wstecznego biegu (17-pinowa wtyka w module Komfortu, pin 14)

Pin 4 - sterownik drzwi kierowcy + sterownik drzwi pasażera (20-pinowe wtyki, pin 8) - tylko dla wersji z fotochromatycznymi lusterkami zewnętrznymi

Pin 5 - sterownik drzwi kierowcy + sterownik drzwi pasażera (20-pinowe wtyki, pin 17) - tylko dla wersji z fotochromatycznymi lusterkami zewnętrznymi

Czyli z polskiego na nasze...

Pin 4 z wtyczki lusterka - ciągniesz kabel do sterowników drzwi kierowcy i pasażera. Znajdujesz tam wtyczki 20-pinowe i podłączasz ten kabel do pinu 8.

Pin 5 z wtyczki lusterka - ciągniesz kabel do sterowników drzwi kierowcy i pasażera. Znajdujesz tam wtyczki 20-pinowe i podłączasz ten kabel do pinu 17.

Jeśli chcesz, żeby lusterko rozjaśniało się po włączeniu biegu wstecznego, to analogicznie robisz z kablem z pinu 3 lusterka - podłączasz go do modułu komfortu w bagażniku - wtyczka 17-pinowa, pin 14.

Dzięki za wyjaśnienie :) czyli razem ciągnę po 2 kable na każdą ze stron od lusterka wew.

Co do wstecznego przecież teraz lusterko się rozjaśnia po włożeniu wstecznego. Jak masz lusterko wew fotochrom to tak chyba zawsze jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wstecznego przecież teraz lusterko się rozjaśnia po włożeniu wstecznego. Jak masz lusterko wew fotochrom to tak chyba zawsze jest ?

Widocznie miałeś fabrycznie. Ja dokładałem to lusterko i muszę sam ciągnąć kabel ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak fotochrom wew mam fabrycznie + czujnik zmierzchu deszczu i wilgotności. Nie miałem tylko kamery do HBA i na takie wymieniłem. To teraz mi powiedz aby działała kamera co gdzie mam przeciągnąć :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak fotochrom wew mam fabrycznie + czujnik zmierzchu deszczu i wilgotności. Nie miałem tylko kamery do HBA i na takie wymieniłem. To teraz mi powiedz aby działała kamera co gdzie mam przeciągnąć :facepalm:

Moduł zasilania do kamery masz zespolony z lusterkiem czyli nie musisz kombinować z plusem i masą, jedynie ciągniesz warkocz skreconych can do modułu gateway.

---------- Post dopisany at 10:48 ---------- Poprzedni post napisany at 10:46 ----------

Nie zawsze lusterko rozjaśnia sie, potrzebny jest sygnał z modułu komfortu.

Dla tych co maja czujnik wilgotności jest łatwiej, sygnał jest na tym samym kabelku co ma ten czujnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak fotochrom wew mam fabrycznie + czujnik zmierzchu deszczu i wilgotności. Nie miałem tylko kamery do HBA i na takie wymieniłem. To teraz mi powiedz aby działała kamera co gdzie mam przeciągnąć :facepalm:

Moduł zasilania do kamery masz zespolony z lusterkiem czyli nie musisz kombinować z plusem i masą, jedynie ciągniesz warkocz skreconych can do modułu gateway.

---------- Post dopisany at 10:48 ---------- Poprzedni post napisany at 10:46 ----------

Nie zawsze lusterko rozjaśnia sie, potrzebny jest sygnał z modułu komfortu.

Dla tych co maja czujnik wilgotności jest łatwiej, sygnał jest na tym samym kabelku co ma ten czujnik...

A tak dla mnie ? ile kabli i z których pin we wtyce od lusterka gdzie przeciagnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co maja czujnik wilgotności jest łatwiej, sygnał jest na tym samym kabelku co ma ten czujnik...

No właśnie napisałem kilka postów wyżej, że nie tak do końca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat podłączenia zewnętrznych lusterek FOTOCHROM :

Wtyka 27 pin drzwi :

zibd.jpg

u2li.jpg

u83g.jpg

0lsb.jpg

izf4.jpg

nhqe.jpg

8qgz.jpg

aju0.jpg

2qid.jpg

khl6.jpg

5rd5.jpg

SPIS POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI :

- 000 979 034 E Piny do wtyki T27 - 4 sztuki ( 1 kabelek 2 PINY)

- 000 979 035 E Piny do wtyki T27 - 4 sztuki ( 1 kabelek 2 PINY)

- 000 979 009 E Piny do wtyki T20 - 4 sztuki ( 1 kabelek 2 PINY)

Kliknij tutaj aby zobaczyć oryginalny obraz 1123x522px.

o7uz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---------- Post dopisany at 10:48 ---------- Poprzedni post napisany at 10:46 ----------

Nie zawsze lusterko rozjaśnia sie, potrzebny jest sygnał z modułu komfortu.

Dla tych co maja czujnik wilgotności jest łatwiej, sygnał jest na tym samym kabelku co ma ten czujnik...

Darek, to teraz ja :polew:

Miałem lusterko wewnetrzne fotochrom z czujnikiem deszczu i zmierzchu oraz lusterka zewnetrzne fotochrom w ori

Teraz zamontowałem lusterko ktore dodatkowo posiada czujnik asystenta świateł (wiem juz ze nie ogarnie tego poj Gateway <dwa splecione cany do niego >) , oraz dodatkowo jest czujnik wilgotnosci którego nie miałem, i teraz PYTANIE:

Z tego co napisałes wyzej wynika, że aby działał czujnik wilgotności powinienem go tylko odchaczyć w VCDS?

Jesli dobrze rozumie to potrzebowałbym dowiedziec się w ktorej to grupie i jaki byte?

:hi::hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a ja mam takie pytanie, skoro o tym czujniku wilgotności.

Mam lusterko manualne, bez fotochrom, z czujnikiem deszczu i światła, oraz jak się domyślam z czujnikiem wilgotności. Takie, jak zdjęciu poniżej:

3583580645.jpg

Kiedy kupiłem auto i podłączyłem vcds był błąd czujnika wilgotności, skasowałem i błąd nie wrócił. Jak domniemam błąd mógł być spowodowany wymianą przedniej szyby (szyba nie oryginalna, wymiana z powodu czynników zewn., odprysk z kamienia).

Czujnik świateł i deszczu działają prawidłowo. Jednak pytanie brzmi jakie zadanie ma ten czujnik wilgotności? Co robi, do czego jest potrzebny itp.

Trochę szukałem i w necie i na forum, jednak nie mogłem znaleźć dokładnego opisu tego czujnika. Z nazwy się oczywiście domyślam, choć czym on kontroluje?

Dzięki za wszelkie sugestie.

Oczywiście interesuje mnie też wymiana na takie z fotochromem, bo to dość dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik wilgotności ma za zadanie jeżeli się nie mylę pilnować aby szyba nam nie parowała przednia, aby inne czujniki działały poprawnie. Na tym foto co podałeś nie ma opcji czujnika światła. Jak jesteś zainteresowany mam takie lusterko z fotochromem bardzo dobra opcja ja teraz zakładam fotochrom w lusterka zewnętrzne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik wilgotności ma za zadanie jeżeli się nie mylę pilnować aby szyba nam nie parowała przednia, aby inne czujniki działały poprawnie. Na tym foto co podałeś nie ma opcji czujnika światła. Jak jesteś zainteresowany mam takie lusterko z fotochromem bardzo dobra opcja ja teraz zakładam fotochrom w lusterka zewnętrzne

Dzięki Damian :) . Foto poglądowe, z internetu. Nie schodziłem do garażu. Jutro rano zrobię z odpowiednim nr.

Mam czujnik światła na pewno i deszczu też. Działają bez problemu, tylko właśnie mnie ten wilgotności zastanawiał.

Więc jeśli chciałbym sobie zamontować takie właśnie lusterko, a mam czujnik wilgotności, to z tego co wyczytałem wcześnie jest opcja, że nie trzeba przeciągać kabli do modułu w bagażniku, czy trzeba? Bo są odmienne zdania.

W sprawie lusterka odezwę się na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba ciagnac do bagaznika jedynie puszczamy zasilanie i mase do lusterka z fotochrom jesli takie załozymy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie dziwi jak ktoś pisze, lusterko z czujnikim deszczu, z czujnikim światła, bez czujnika deszczu, itp. Przecież lusterko nie ma nic wspólnego z czujnikiem deszczu/światła. To jest osobne urządzenie, można wcale nie mieć lusterka a te czujniki będą sobie działały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie dziwi jak ktoś pisze, lusterko z czujnikim deszczu, z czujnikim światła, bez czujnika deszczu, itp. Przecież lusterko nie ma nic wspólnego z czujnikiem deszczu/światła. To jest osobne urządzenie, można wcale nie mieć lusterka a te czujniki będą sobie działały.

:thumbup1:

tylko mocowanie się liczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...