Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Avant, stockowy subwoofer - poprawa grania?


soul87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym was zachęcić do pewnego eksperymentu... jeżeli ktoś narzeka na słaby bas z fabrycznego subwoofera zachęcam do zmiany polaryzacji (odwrócenia tak jakby plusa z minsem) sygnału do subwoofera, aby to zrobić trzeba wyjąć dwa piny z wtyczki idącej juz bezpośrednio do subwoofera i zamienic je odwrotnie....

U mnie po takim zabiegu bas w aucie wzmocnił się o jakieś 50%

podejrzewam że układ głóśników w avancie troche powoduje troche rozjazd fazowy dzwięku w kabinie....

Duzo wzmacniaczy do subwooferów ma w standardzie przełacznik fazy, niektóre nawet płynna regulacje więc jest to zabieg zupelnie normalny....

(na pewnym forum zaczynającym się na e znalazłem ciekawy cytat w temacie płynnej regulacji fazy "Czy bez tego ani rusz jeżeli chce się zbudować w miarę poprawnie grające audio ?( nie zależy mi na dudnieniu w bagażniku ). Dowiedziałem się ostatnio że bez tego będą problemy w aucie typu kombi, że bas ze skrzyni będzie opóźniony względem przedniego zestawu."

przy fabrycznym ustawieniu własnie miałem takie wrażenie ze bass z subfoofera jest opożniony , powoduje to znoszenie się fal niskich tonów w miejscu w którym spoczywa głowa kierowcy/słuchacza

Jeżeli komuś się chce to spróbujcie i podzielcie się opinią/wrażeniami....

Edytowane przez soul87
  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości spróbuję, bo faktycznie moje odczucia są takie: mam w bagażniku suba, ale go nie słysze... :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie i opisz które piny trzeba by było zamienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem, że siedząc z przodu bas wydobywa się jedynie z przednich głośników, natomiast gdy siedzi się z tyłu suba słychać znacznie wyraźniej.

Muszę spróbować tej porady, jednak mam pytanie do autora. Mianowicie gdzie szukać tej wtyczki, czy jest ona przy radiu czy gdzieś obok subwoofera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tak mam ale wyciołem tylko we wtyczce idacej od wzmaka środkowa prowadnice i włożyłem wtyczkę odwrotnie. Wyszło coś ala przełączanie fazy i jest ok.Polecam.

7b2e88b51d0dc6a399d4e3b3e0cd474e.jpg

O tu ja widać od tuby idzie kabelek do wtyczki.Drugiej strony brak bo została w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jest lepiej po przefazowaniu ? Trochę mi trudno uwierzyć że podczas testów w fabryce tego nie wypróbowali i nie wybrali właściwej polaryzacji. Może poprzez bardziej lokalizowalny bas w bagażniku, jest mylne wrażenie że w końcu go słychać bo wiadomo skąd go słychać, a założenie jest wręcz odwrotne czyli ma być bas ale nie z bagażnika a z przodu. Sam już tego nie przetestuję bo u mnie ten sub dawno wyleciał z auta i mam tam porządny schowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór niskich tonów jeżeli chodzi o lokalizacje nie zmienił się....

Generalnie chyba jaka by polaryzacja nie była to ludzie ucho nie jest w stanie określić kierunku z którego docierają do niego niskie tony...

Różnica jest tylko taka że wcześniej na kanapie pasażerów bas był lepszy a z przodu gorszy, a teraz odwrotnie chyba, z przodu lepiej słychać a na kanapie z tyłu jest ciszej :)

Kabina auta jest malutka, powstaje dużo fal stojących pierwszego i wyższych rzędów więc pewnie nie trudno trafić głową gdzie fale znoszą się a gdzie wzmacniają, poprostu po odwróceniu polaryzacji wzmocnienie fal wychodzi w miejscu kierowcy zamiast w miejscu tylnej kanapy :)


nie jesteśmy sami w temacie :)

Edytowane przez soul87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde faktycznie jest więcej basu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde faktycznie jest więcej basu :D

Zostawisz takie ustawienie polaryzacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo lubię basik.

Fajnie się słucha teraz muzy.

Polecam wszystkim.

Nominuję go modem roku :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic nie szkodzi przetestować to w innych modelach. Jeśli z jakiś powodów nie ma opcji odwrócenia wtyczki to zawsze można zamienić przewody przy samym głośniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ma bose i po zmianie jest wiele gorzej, dziś probowalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie znać, czy nic się Wam nie dzieje po zmianie polaryzacji, to też zrobię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma prawa nic się złego stać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...