Opublikowano 13 Listopada 201213 l Co wobec tego znaczy podział na stronie Motula: - 100% Syntetyczny - Mineralny - Syntetyczny - Technosynthese Pomijając mineralny czym różnią się pozostałe? Podział na stronie Liqui Moly: - Syntetyczne - Technologia syntetyczna - Półsyntetyczne - Mineralne Czym się różnią dwa pierwsze?
Opublikowano 13 Listopada 201213 l Tylko producent wie czym sie roznia. Sa firmy i "firmy". w jednych jest 80% HC i 20% PAO. w innych 20/80. Olej w dzisiejszych czasach musi byc optymalny - szczegolnie w dieslach z DPFami. MUsi chronic DPF kosztem ochrony silnika - wszystkie oleje Mid SAPS i Low SAPS. Musi byc zbudowany z roznych baz i dodatkow Np. PAO dadzą niskie temp. płynięcia, stabilną lepkość, Estry poprawią wł. wysokotemp., odparowalność, HC poprawią wytrzymałość i wyciszają - w konsekwencji mamy produkt idealny (w ogromnym uproszczeniu). Z punktu widzenia chemicznego zarówno HC, PAO, Estry są syntetyczne czyli nie występują w środowisku naturalnym. PAO także można uznać za pochodną ropy naftowej więc nie rozumiem tłumaczenia że HC jako to samo (z punktu widzenia powyższego) nie może się nazywać syntetykiem. Uwzględniając jednak sam proces tworzenia: HC- zmiana struktury cząsteczek i przekształcanie ropy naftowej, PAO- Wyodrębnienie z ropy odpowiednich frakcji, kraking i polimeryzacja. Są to różne procesy i faktycznie można je traktować jako coś zupełnie innego ale oba są związkami syntetycznymi. Kwestia umowy jak będziemy je nazywać. Stąd i jedni i drudzy mają rację. 100% synthetic - to opis zgodny z prawdą. Co innego z V grupą. Nie ma obecnie olejow 100% PAO - Musi być dodatek do kilkunastu % bazy dobrze mieszalnej z dodatkami, nie reagujących z uszczelnieniami, lepiej neutralizujących związki starzenia. Nikt z nas nie zna dokładnej wartości poszczególnych związków w procesie blendowania, jest to tajemnica. Liczy się związek finalny. Gdzieś musi być kompromis. HC to oleje o b. dobrym wskaźniku cena/jakość. Tym bardziej, ze VAG rekomenduje oleje z dodatkiem HC np do PD i DPFow. Chcesz miec olej 100% z piatej estrowej grupy - zaplac za X-lite 0W-30 250 PLN lub jeszcze wiecej za 300V lub Millersa XF 507.00 - w ktorym tez do konca nie wiadomo co siedzi - millers nie udostepnia kart bezpieczenstwa, a parametrów (udowodniłem to w tym wątku) nie ma rewelacyjnych. Pisalem wielekrotnie, ze prawdziwy ortodoks olejowy nie uzna PAO za syntetyka - chciaz zgodnie z przytoczona przeze mnie wyzej definicją - oczywiscie nim jest - jak HC.PAO to m.in. ciekłe produkty polimeryzacji niżejcząsteczkowych alfa-olefin np. mieszanin etylenu, propylenu i butylenu czyli po prostu alkenów - produktów krakingu frakcji ropy naftowej. Określenie 100 % syntetyk wynika z tego, iż część HC dodana do części syntetycznej oleju również przechodzi rodzaj obróbki , która podnosi znacznie jakość owych HC. Wymieszanie PAO z dodatkami to niezwykle energochłonny i kosztowny proces, dodanie HC pomaga wszystko zoptymalizować i uzyskać jednorodną mieszaninę. PAO się ciężko miesza po prostu.Jest to powszechna praktyka firm olejowych podyktowana redukcją kosztów w stosunku do czystego PAO oraz wymogami niektórych producentów np. VAG. Zresztą jakość końcowego produktu dorównuje PAO. Nieuczciwość niektórych firm polega na tym, że stuprocentowym syntetykiem nazywają oleje z "czystym" HC. MOTULA, LM, Millersa, Amsoila to nie dotyczy. Tazke nie dramatyzujmy - zalewajmy porzadny olej z odpowiednią normą i śpijmy spokojnie.
Opublikowano 13 Listopada 201213 l PAO wytwarzane jest również z gazu ziemnego a największa różnica między HC a PAO jest taka, że baza PAO jest dużo bardziej wytrzymała w stosunku do HC i jak np. produkt nowy HC nie odbiega sowomi właściwościami od PAO to po przebiegu 10kkm różnica jest dość spora......
Opublikowano 15 Listopada 201213 l Pytanie do znawców rynku olejowego.Jakie mamy dostęne oficjalnie w Polsce PEŁNE syntetyki 5W40? Czy należy do nich Castrol Edge? Czy Mobil nie ma żadnego? Dzisiaj nie ma pełnych syntetyków. Każdy olej ma w sobie HC. Tylko kwestia czy 20%(nie w tym nic złego, a wręcz jest to wskazane), czy 80%(nie muszę mówić jakie to dziadostwo). Dlatego warto stosować oleje premium takie jak: Motul, Liqui Moly, Millers, Amsoil. Nie stosować z kolei masoowki -tam zawsze jakość jest najniższa. Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2 W takim razie, po obecnej zimie, wracam z Mobila 1 New Life Turbo Diesel 0w40 na Liqui Moly Diesel Synthoil 5w40.
Opublikowano 21 Listopada 201213 l panowie mam pytanko, znam miejsce gdzie wymieniają olej kompletnie - w warsztacie przy sklepie, jak w wielu punktach i kiedyś tam wymieniałem w mercedesie olej, no obsługa itp wszystko ok, tylko wtedy nie zwracałem uwagi na specyfikacje itp, teraz jak muszę wymienić olej a nie mam czasu samemu to zrobić to bym się tam wybrał, ale wiem, że leją olej z beczek i mam wątpliwości czy napewno odpowiedni olej mi zaleją. czy może lepiej poprosić o olej w bańce i kazać im wymienić? oczywiście jestem przy tej wymianie i mam wszystko na papierku (wymiana w 1.9 tdi 1Z)
Opublikowano 21 Listopada 201213 l A nie lepiej samemu kupić olej i jechać do nich zapłacic pare groszy żeby wymienili albo kupic u nich z półki w bańce?
Opublikowano 21 Listopada 201213 l no to też o tym wspomniałem. i może tak zrobię, żeby jeździć ze spokojną głową
Opublikowano 21 Listopada 201213 l No i słusznie. Choćby nie wiem jak zaufany był warsztat to nie zaufałbym temu co mają tych beczkach. No może do jakiegoś starego ursusa c360
Opublikowano 22 Listopada 201213 l czyli według waszej rozpiski na górze właściciele np audi a4 b8 nie maja innej możliwości jak lać oleje typu long life, jakby się chciało robić wymiany co 15 tyś specjalnie przystosowanym do tego oleju to nie ma takiej opcji?
Opublikowano 22 Listopada 201213 l Normę 507.00 musi spełniać a markę wybierz sobie według uznania, obojętnie czy jest napisane na nim longlife czy nie to i tak lepiej jest go wymieniać co 15 tys.km
Opublikowano 22 Listopada 201213 l Mobil czy Castrol? 10w40 z normą 505.00 - do 1.9 tdi 1Z ? Kolega z choinki się urwał ?? Jak wół pisze na samej górze
Opublikowano 22 Listopada 201213 l Mobil czy Castrol? 10w40 z normą 505.00 - do 1.9 tdi 1Z ? Kolega z choinki się urwał ?? Jak wół pisze na samej górze no, z samego czubka chciałem tylko się dowiedzieć, która firma z tych dwóch. Ale już i tak nieważne.
Opublikowano 25 Listopada 201213 l panowie jaki wybrac olej do AJM ? autko ma troche ponad 300tys przebiegu
Opublikowano 25 Listopada 201213 l Coś z normą do PD (505.01) nom tak tylko czy pelny syntetyk, pol syntetyk?
Opublikowano 25 Listopada 201213 l A jaka to Ci robi roznice? Boisz sie ze sie "rozszczelni" ? :polew:
Opublikowano 25 Listopada 201213 l auto jest ojca i ma swoje poglady hehe dlatego wole sie zapytac dla pewnosci
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto