Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Jakie oleje do silników TDI montowanych w Audi?

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W Carsie jak nie masz zniżek to cena Cię może powalić:grin:

  • Odpowiedzi 12,6 tys.
  • Wyświetleń 1,7 mln.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowano

chyba ze idziesz do znajomegmo sklepu który zamawia tez w inetrcasie bo wszystkie sklepy z tamtad maja i da sie załatwic taniej, gigi jak dudków nie załujeswz wal do sklepu i kupuj i kamien z serca

a jak nie to kup valvoline mst 5w30 lub durablend 5w40 , albo comma pd 5w40 czy tam prolife 5w30 w bankach 5l za dobre dudki w intercarsie i juz .i napeweno nie podrobiony bedzie jesli o to Ci chodzi

Opublikowano
panowie czyli bez znaczenia czy 5w30 czy 5w40 byle bylby to syntetyk i spelnial normy 505,506,507?? i powiedzcie prosze czy norma 507 do dpf wplywa jakos negatywnie na silnik bez dpf?chodzi o to ze zamowilem wlasnie 5w30 motula norma 507 i jutro mam jeszcze mozliwosc zmienienia na 5w40<pytam bo kolega chopin napisal wczesniej ze wlasnie 5w40 do mego silnika powinien byc

bo 5w40 cec**je się bardzo dobrymi osiągami , masz porównanie różnych parametrów i zachowania w róznych temperaturach i ten specific motula naprawde ma dobre osiągi. a u siebie zauważyłem tak jaby spokojniejszą/cichszą pracę silnika.także polecam. każdy olej dobry byle by nie rozlewany w Polsce (niestety)

dzieki kolejna odp ktorej oczekiwalem jutro zmienie zamowienie na 5w40 i bedzie dobrze....sprzedawca odradzal mi zalanie czysciciela przed wymiana ale jak juz robie wymiane wg waszych wytycznych to zaleje czysciciela

Z płukanką to bym się zastanowił ale decyzja należy do ciebie. Zalejesz to do silnika i mimo spuszczenia starego oleju część tej mikstury zostanie w zakamarkach silnika. Obecne oleje są mieszalne ze sobą dlatego zrób wymianę oleju a następną przy przebiegu ok 8 tkm i powinno być wszystko ok. Wiadomo płukanki są obecnie w modzie ale nie dajmy się zwariować na żywicy nikt nie jeździ a pierwsi właściciele pałowali te silniki przeważnie po 20-30 tkm i głowy sobie nawet nie zawracali jego stanem.

A płukanka to jakiś kwas, co tłoki zżera i gumowe uszczelki? I co z tego, że parę kropel zostanie w zakamarkach silnika? Ehh... Piszesz a nawet nie wiesz czym jest płukanka (oczywiście markowa, dobra płukanka).

Opublikowano

dzieki!!:hi:

---------- Post dopisany at 12:23 ---------- Poprzedni post napisany at 12:05 ----------

panowie czyli bez znaczenia czy 5w30 czy 5w40 byle bylby to syntetyk i spelnial normy 505,506,507?? i powiedzcie prosze czy norma 507 do dpf wplywa jakos negatywnie na silnik bez dpf?chodzi o to ze zamowilem wlasnie 5w30 motula norma 507 i jutro mam jeszcze mozliwosc zmienienia na 5w40<pytam bo kolega chopin napisal wczesniej ze wlasnie 5w40 do mego silnika powinien byc

bo 5w40 cec**je się bardzo dobrymi osiągami , masz porównanie różnych parametrów i zachowania w róznych temperaturach i ten specific motula naprawde ma dobre osiągi. a u siebie zauważyłem tak jaby spokojniejszą/cichszą pracę silnika.także polecam. każdy olej dobry byle by nie rozlewany w Polsce (niestety)

dzieki kolejna odp ktorej oczekiwalem jutro zmienie zamowienie na 5w40 i bedzie dobrze....sprzedawca odradzal mi zalanie czysciciela przed wymiana ale jak juz robie wymiane wg waszych wytycznych to zaleje czysciciela

Z płukanką to bym się zastanowił ale decyzja należy do ciebie. Zalejesz to do silnika i mimo spuszczenia starego oleju część tej mikstury zostanie w zakamarkach silnika. Obecne oleje są mieszalne ze sobą dlatego zrób wymianę oleju a następną przy przebiegu ok 8 tkm i powinno być wszystko ok. Wiadomo płukanki są obecnie w modzie ale nie dajmy się zwariować na żywicy nikt nie jeździ a pierwsi właściciele pałowali te silniki przeważnie po 20-30 tkm i głowy sobie nawet nie zawracali jego stanem.

A płukanka to jakiś kwas, co tłoki zżera i gumowe uszczelki? I co z tego, że parę kropel zostanie w zakamarkach silnika? Ehh... Piszesz a nawet nie wiesz czym jest płukanka (oczywiście markowa, dobra płukanka).

trepek nie wiem czy to do mnie ale jesli tak to dokladnie nie mam pojecia o tym!!to ze niby moze baedziej zaszkodzic niz pomoc to sa to slowa sprzedawcy gdzie olej zamawial...na samym wstepie zaznaczylem ze jestem bardziej zielony niz trawa ,dlatego tez tu jestem i pytam doswiadczonych orady...

przemekc no nie zaluje kwitow na puszke bo sie nie oplaca...olej zamowilem w sklepie na poczatku 5w30<5l 220zl>dzis zamienilem na 5w40 i szczerze nie wiem nawet czy tanszy czy drozszy bedzie

Opublikowano

to jeszcze jakbyscie mi powiedzieli gdzie mozna kupic pewny olej motula bo co wam bede mowil mieszkam w dziurze...ide do sklepu i slysze my tego nie sprzedajemy w innym ze nie maja pewnego zrodla a w ostatnim uslyszalem ze zrodlo pewne ale trzeba czekac 4 dni<zamawialem w piatek>i na 80%tylko bedzie wiec nie jestem pewny nawet tego ze w srode bede go mial-skandal!!

A gdzie kolega ten olej zamawia.?

Bo czytam o problemach z kupnem (jezdzenie do sklepu), z dostawa (termin) itd.

Najprosciej zamowic olej u ktoregos z naszych kolegow z forum.

Dobre ceny i szybka dostawa. Dzis zamawiam jutro dostaje.

Pro Choice - części samochodowe, VAG, Motul, Mann

Oil-Land - najtańsze oleje w sieci!!!

Opublikowano
dzieki!!:hi:

---------- Post dopisany at 12:23 ---------- Poprzedni post napisany at 12:05 ----------

panowie czyli bez znaczenia czy 5w30 czy 5w40 byle bylby to syntetyk i spelnial normy 505,506,507?? i powiedzcie prosze czy norma 507 do dpf wplywa jakos negatywnie na silnik bez dpf?chodzi o to ze zamowilem wlasnie 5w30 motula norma 507 i jutro mam jeszcze mozliwosc zmienienia na 5w40<pytam bo kolega chopin napisal wczesniej ze wlasnie 5w40 do mego silnika powinien byc

bo 5w40 cec**je się bardzo dobrymi osiągami , masz porównanie różnych parametrów i zachowania w róznych temperaturach i ten specific motula naprawde ma dobre osiągi. a u siebie zauważyłem tak jaby spokojniejszą/cichszą pracę silnika.także polecam. każdy olej dobry byle by nie rozlewany w Polsce (niestety)

dzieki kolejna odp ktorej oczekiwalem jutro zmienie zamowienie na 5w40 i bedzie dobrze....sprzedawca odradzal mi zalanie czysciciela przed wymiana ale jak juz robie wymiane wg waszych wytycznych to zaleje czysciciela

Z płukanką to bym się zastanowił ale decyzja należy do ciebie. Zalejesz to do silnika i mimo spuszczenia starego oleju część tej mikstury zostanie w zakamarkach silnika. Obecne oleje są mieszalne ze sobą dlatego zrób wymianę oleju a następną przy przebiegu ok 8 tkm i powinno być wszystko ok. Wiadomo płukanki są obecnie w modzie ale nie dajmy się zwariować na żywicy nikt nie jeździ a pierwsi właściciele pałowali te silniki przeważnie po 20-30 tkm i głowy sobie nawet nie zawracali jego stanem.

A płukanka to jakiś kwas, co tłoki zżera i gumowe uszczelki? I co z tego, że parę kropel zostanie w zakamarkach silnika? Ehh... Piszesz a nawet nie wiesz czym jest płukanka (oczywiście markowa, dobra płukanka).

trepek nie wiem czy to do mnie ale jesli tak to dokladnie nie mam pojecia o tym!!to ze niby moze baedziej zaszkodzic niz pomoc to sa to slowa sprzedawcy gdzie olej zamawial...na samym wstepie zaznaczylem ze jestem bardziej zielony niz trawa ,dlatego tez tu jestem i pytam doswiadczonych orady...

przemekc no nie zaluje kwitow na puszke bo sie nie oplaca...olej zamowilem w sklepie na poczatku 5w30<5l 220zl>dzis zamienilem na 5w40 i szczerze nie wiem nawet czy tanszy czy drozszy bedzie

jak napiszesz do dzika to jeszcze sie miło zaskoczysz ceną tego motula i będziesz miał z pewnego źródła :D i przy okazji jeszcze rozwieje wątpliwości co do wyboru oleju.

Opublikowano

ku**a zwariowalem!!dzwoni do mnie sprzedawca ze nie ma 5w40 z norma 507 tylko z 506 ale oni nie maja skad tego oleju wziac!!gdzie zamawiam w przemyslu 70tys mieszkancow a czuje sie jak w kazachstanie<nie ublizajac nikomu> zrobie obiad i zabieram sie za pisanie do kolegi dzika bo idzie zwariowac:doh:

Opublikowano
ku**a zwariowalem!!dzwoni do mnie sprzedawca ze nie ma 5w40 z norma 507 tylko z 506 ale oni nie maja skad tego oleju wziac!!gdzie zamawiam w przemyslu 70tys mieszkancow a czuje sie jak w kazachstanie<nie ublizajac nikomu> zrobie obiad i zabieram sie za pisanie do kolegi dzika bo idzie zwariowac:doh:

Alez Ty masz problemy... :facepalm:

Sorry za OT

PS. Masz telefon w domu... to zadzwon do kogos z tych linkow które podałem.

Powiedz co masz za auto i jakiej firmy chcesz olej.

A koledzy dobiora ci to co nalezy.

Dzis juz nie wyszla ale jutro napewno.

I po problemie.

I zawsze działasz według tego schematu.

"Do silników 1,9 TDI R4 czyli rzędowych m.in. o oznaczeniach AWX, AVF, AVB, AJM, BKE oraz 2.0TDI - BLB, BNA, BRE (wersje bez DPF) opartych na systemie pompowtrysków czyli PD, należy stosować olej spełniający normy:

505.01 lub 506.01 lub 507.00"

A czy SPECIFIC robi szał, czy nie to juz sprawa dyskusyjna.

U Ciebie napewno zrobi po... Castrolu 10w40

I płukanka po tym starym oleju przed nowym...Była by wskazana.

Opublikowano
ku**a zwariowalem!!dzwoni do mnie sprzedawca ze nie ma 5w40 z norma 507 tylko z 506 ale oni nie maja skad tego oleju wziac!!gdzie zamawiam w przemyslu 70tys mieszkancow a czuje sie jak w kazachstanie<nie ublizajac nikomu> zrobie obiad i zabieram sie za pisanie do kolegi dzika bo idzie zwariowac:doh:

Alez Ty masz problemy... :facepalm:

Sorry za OT

PS. Masz telefon w domu... to zadzwon do kogos z tych linkow które podałem.

Powiedz co masz za auto i jakiej firmy chcesz olej.

A koledzy dobiora ci to co nalezy.

Dzis juz nie wyszla ale jutro napewno.

I po problemie.

I zawsze działasz według tego schematu.

"Do silników 1,9 TDI R4 czyli rzędowych m.in. o oznaczeniach AWX, AVF, AVB, AJM, BKE oraz 2.0TDI - BLB, BNA, BRE (wersje bez DPF) opartych na systemie pompowtrysków czyli PD, należy stosować olej spełniający normy:

505.01 lub 506.01 lub 507.00"

A czy SPECIFIC robi szał, czy nie to juz sprawa dyskusyjna.

U Ciebie napewno zrobi po... Castrolu 10w40

I płukanka po tym starym oleju przed nowym...Była by wskazana.

no przeciez napisalem ze tak zrobie:naughty:

dzieki

---------- Post dopisany at 15:03 ---------- Poprzedni post napisany at 14:25 ----------

sorry za post pod postem ale chcialem powiedziec ze pro choice i oliwa na jutro z filtrami u mnie

dzieki

Opublikowano

uwielbiam ten wątek :decayed: 5w40 Motula zamówiony, zdam relacje po pierwszych 3 tys km

Opublikowano

Zamówisz u dzika to na drugi dzień oliwa u Ciebie będzie.

Opublikowano
ku**a zwariowalem!!dzwoni do mnie sprzedawca ze nie ma 5w40 z norma 507 tylko z 506 ale oni nie maja skad tego oleju wziac!!gdzie zamawiam w przemyslu 70tys mieszkancow a czuje sie jak w kazachstanie<nie ublizajac nikomu> zrobie obiad i zabieram sie za pisanie do kolegi dzika bo idzie zwariowac:doh:

Alez Ty masz problemy... :facepalm:

Sorry za OT

PS. Masz telefon w domu... to zadzwon do kogos z tych linkow które podałem.

Powiedz co masz za auto i jakiej firmy chcesz olej.

A koledzy dobiora ci to co nalezy.

Dzis juz nie wyszla ale jutro napewno.

I po problemie.

I zawsze działasz według tego schematu.

"Do silników 1,9 TDI R4 czyli rzędowych m.in. o oznaczeniach AWX, AVF, AVB, AJM, BKE oraz 2.0TDI - BLB, BNA, BRE (wersje bez DPF) opartych na systemie pompowtrysków czyli PD, należy stosować olej spełniający normy:

505.01 lub 506.01 lub 507.00"

A czy SPECIFIC robi szał, czy nie to juz sprawa dyskusyjna.

U Ciebie napewno zrobi po... Castrolu 10w40

I płukanka po tym starym oleju przed nowym...Była by wskazana.

no przeciez napisalem ze tak zrobie:naughty:

dzieki

---------- Post dopisany at 15:03 ---------- Poprzedni post napisany at 14:25 ----------

sorry za post pod postem ale chcialem powiedziec ze pro choice i oliwa na jutro z filtrami u mnie

dzieki

filtry jakie wziąłeś ? Mann ?

Opublikowano
dzieki!!:hi:

---------- Post dopisany at 12:23 ---------- Poprzedni post napisany at 12:05 ----------

panowie czyli bez znaczenia czy 5w30 czy 5w40 byle bylby to syntetyk i spelnial normy 505,506,507?? i powiedzcie prosze czy norma 507 do dpf wplywa jakos negatywnie na silnik bez dpf?chodzi o to ze zamowilem wlasnie 5w30 motula norma 507 i jutro mam jeszcze mozliwosc zmienienia na 5w40<pytam bo kolega chopin napisal wczesniej ze wlasnie 5w40 do mego silnika powinien byc

bo 5w40 cec**je się bardzo dobrymi osiągami , masz porównanie różnych parametrów i zachowania w róznych temperaturach i ten specific motula naprawde ma dobre osiągi. a u siebie zauważyłem tak jaby spokojniejszą/cichszą pracę silnika.także polecam. każdy olej dobry byle by nie rozlewany w Polsce (niestety)

dzieki kolejna odp ktorej oczekiwalem jutro zmienie zamowienie na 5w40 i bedzie dobrze....sprzedawca odradzal mi zalanie czysciciela przed wymiana ale jak juz robie wymiane wg waszych wytycznych to zaleje czysciciela

Z płukanką to bym się zastanowił ale decyzja należy do ciebie. Zalejesz to do silnika i mimo spuszczenia starego oleju część tej mikstury zostanie w zakamarkach silnika. Obecne oleje są mieszalne ze sobą dlatego zrób wymianę oleju a następną przy przebiegu ok 8 tkm i powinno być wszystko ok. Wiadomo płukanki są obecnie w modzie ale nie dajmy się zwariować na żywicy nikt nie jeździ a pierwsi właściciele pałowali te silniki przeważnie po 20-30 tkm i głowy sobie nawet nie zawracali jego stanem.

A płukanka to jakiś kwas, co tłoki zżera i gumowe uszczelki? I co z tego, że parę kropel zostanie w zakamarkach silnika? Ehh... Piszesz a nawet nie wiesz czym jest płukanka (oczywiście markowa, dobra płukanka).

trepek nie wiem czy to do mnie ale jesli tak to dokladnie nie mam pojecia o tym!!to ze niby moze baedziej zaszkodzic niz pomoc to sa to slowa sprzedawcy gdzie olej zamawial...na samym wstepie zaznaczylem ze jestem bardziej zielony niz trawa ,dlatego tez tu jestem i pytam doswiadczonych orady...

przemekc no nie zaluje kwitow na puszke bo sie nie oplaca...olej zamowilem w sklepie na poczatku 5w30<5l 220zl>dzis zamienilem na 5w40 i szczerze nie wiem nawet czy tanszy czy drozszy bedzie

ok. i tu masz gigi amoroso u mnie piatke+ ,ja tam jestem wyznawcą religi, jak trzeba zmieniaj kupuj płać,po kij masz sie zamartwiać że podróbka srubka czy kapusta,napeweno masz w okolicy sklep z dobrymi referencjami,a jesli w niedalekim poblizu jest intercars lub jakas inna renomowana hurtownia to na 100% taki sklep wezmie z tamtad motula,u mnie w oklicy jest wiele sklepów moto jeden jest zwłaszcza ok,ale powiem ci ze dzis jak byłem to w zadnym od reki motula nie dostałbym gdybym chciał kupic, jak wszedzie mówią bardzo mało go sprzedaja bo wiekszosc ludzi nawet z powodu 10zł kupi inny tez o praktycznie takich samych a napweno drastycznie nie gorszych parametrach,a w 2 sklepach powiedzieli tak jak ktos robił chemie dla motorów to niech dalej ja robi, w kontekscie dla motula:undecided:

a tak z innej beki- dzis znajomy zalał Shell Helix Diesel HX7 AV 5W-30 i powiem ze pierwsze wrazenie jak najbardziej pozytywne ciekawa oliwa

a tun link test dawnych oliw co moze trche powiedziec o samych firmach http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf

i tu test z zagranicznego portalu bardzo ciekawy po angielsku ale mozna se przetłumaczyc Best Synthetic Oil – Compare Reviews and Rankings | Bestcovery

Opublikowano

Może teraz coś z innej beczki... Znajomy na dniach kupił w UK GOLFA V 2.0TDI, 140KM z 2004r. i podjechał do polskiego mechaniora zapytać jaką oliwkę ma kupić do wymiany, a ten polecił mu 10W40!!! hehe

Opublikowano

przerabiałem to jak kiedys miałem afn i z ciekawosci pytałem mechaniorów co by polecali wszyscy zgodnym chórem 10w40 czy 400tkm czy 150tkm

i tak zalałem 5w40 bo odrazu tak postanowiłem

Opublikowano
panowie czyli bez znaczenia czy 5w30 czy 5w40 byle bylby to syntetyk i spelnial normy 505,506,507?? i powiedzcie prosze czy norma 507 do dpf wplywa jakos negatywnie na silnik bez dpf?chodzi o to ze zamowilem wlasnie 5w30 motula norma 507 i jutro mam jeszcze mozliwosc zmienienia na 5w40<pytam bo kolega chopin napisal wczesniej ze wlasnie 5w40 do mego silnika powinien byc

bo 5w40 cec**je się bardzo dobrymi osiągami , masz porównanie różnych parametrów i zachowania w róznych temperaturach i ten specific motula naprawde ma dobre osiągi. a u siebie zauważyłem tak jaby spokojniejszą/cichszą pracę silnika.także polecam. każdy olej dobry byle by nie rozlewany w Polsce (niestety)

dzieki kolejna odp ktorej oczekiwalem jutro zmienie zamowienie na 5w40 i bedzie dobrze....sprzedawca odradzal mi zalanie czysciciela przed wymiana ale jak juz robie wymiane wg waszych wytycznych to zaleje czysciciela

Z płukanką to bym się zastanowił ale decyzja należy do ciebie. Zalejesz to do silnika i mimo spuszczenia starego oleju część tej mikstury zostanie w zakamarkach silnika. Obecne oleje są mieszalne ze sobą dlatego zrób wymianę oleju a następną przy przebiegu ok 8 tkm i powinno być wszystko ok. Wiadomo płukanki są obecnie w modzie ale nie dajmy się zwariować na żywicy nikt nie jeździ a pierwsi właściciele pałowali te silniki przeważnie po 20-30 tkm i głowy sobie nawet nie zawracali jego stanem.

A płukanka to jakiś kwas, co tłoki zżera i gumowe uszczelki? I co z tego, że parę kropel zostanie w zakamarkach silnika? Ehh... Piszesz a nawet nie wiesz czym jest płukanka (oczywiście markowa, dobra płukanka).

Jak dla mnie to możesz zalać nawet gorącej smoły i następnie płukać ten silnik na zmianę. Wyraziłem swoja opinie a do tego chyba służy forum. Trochę obserwuję ten temat i płukanki pojawiły się w pewnym okresie jako rewelacyjny środek do czyszczenia silnika. Nie należę do grupy napaleńców, którzy płuczą silniki przy każdej wymianie lecz wymieniam regularnie olej i nie ma tam co płukać a usuwaniem różnych zanieczyszczeń zajmuje się dobry olej i filtr oleju. Mało tego sam producent motula jakiś czas temu informował, że jego produkt jest mieszalny z innymi olejami a obecnie nawet oleje 15W40 mają dodatki myjące. Panowie trochę zdrowego rozsądku a nie poddawać się bezkrytycznie wszystkiemu co chce się nam opchnąć za nie małą kasę. A co do ilości która zostaje w silniku to nie jest to parę kropel jak próbujesz tu sugerować.

Opublikowano

olej wrzecionowy na płukanie :cool: ''olej stosowany do smarowania szybkobieżnych i lekko obciążonych łożysk oraz do przepłukiwania silników samochodowych''

wiem wiem sa przeciez płukanki,

Opublikowano

Info z książek za czasów Gomułki

Teraz już się tego nie stosuje zmieniły się pasowania w silnikach

Opublikowano

filtry jakie wziąłeś ? Mann ?

tak chopin sprzedawali mann i jakies jeszcze no i tansze na zyczenie ale ile bym zaoszczedzil 15-20zl?gra nie warta swieczki...zapomnialem tylko przeciwpylkowy zamowic ale to juz u siebie kupie

Opublikowano
filtry jakie wziąłeś ? Mann ?

tak chopin sprzedawali mann i jakies jeszcze no i tansze na zyczenie ale ile bym zaoszczedzil 15-20zl?gra nie warta swieczki...zapomnialem tylko przeciwpylkowy zamowic ale to juz u siebie kupie

no dobrze o to chodziło właśnie , żebyś czasem do dobrego oleju nie załadował badziewiastego filtra , Mann i Knecht są bardzo dobre

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.