Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przechowywanie ON


artek04

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nietypowe pytanie , otóż jaki może mieć wpływ ( negatywny) przechowywanie paliwa (ON) np. ok. roku , czy coś się wytrąca itp.?Albo czy nie spada liczba cetanowa ON ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze szkoły pamiętam, że ON, jesli przechowywane jest szczelnie zamknietych pojemnikach (np. karnistrach)- to przez rok nic złego z tym paliwem sie nie stanie.

Oczywiście zbiorniki stacjonarne, szczelnie zamkniete, nie narażone na promieniowanie słoneczne itp. ON z reguły jest mniej narażony na utrate właściwości niż Pb.

A jesli chodzi o Pb, wtedy sytuacja wyglada inaczej, po roku niby dalej paliwo jest ok, ale po około 2 latach wydziela się jakies dziadostwo (żywica?). I wtedy takie paliwko nie nadaje się do wrazliwszych silników aut (mam tu na myśli, że np stary kadet przepali wszystko ) i nie jest zalecane uzycie takiego paliwa.

Poprawcie mnie jeśli sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest szczelnie zamknięte to nie powinna się zmienić liczba cetanowa, natomiast w niskich temperaturach wytrąca się z ON parafina, żeby paliwo wróciło do poprzedniego stanu wystarczy je podgrzać i wymieszać dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystko zależy czy jest to ON -zimowy czy letni bo w letnim wytrącają się parafiny jeszcze inne dodatki smarujące jednakże zawsze na dnie zbiornika osadza się osad liczba cetanowa nie spada gdyż odwzorowuje ona temperaturę do samo zapłonu od 50-74 *C Spokojnie możesz go dolewać jednak uważaj by nie poderwały się zanieczyszczenia z dna ,zimowy na dzisiejszą pogodę jest bezpieczniejszy.Ważne jeszcze jest z kąt jest te paliwo bo są różne paliwa w zależności od przeznaczenia jak ktoś mówi że opałowe czy żeglugowe to wszystko o samo jest w błędzie.:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby uzytkownik pompki do spuszczania paliwa z baku ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby uzytkownik pompki do spuszczania paliwa z baku ? :D

Sebastian , Twój humor wjeżdża na złe tory , spokojnie ,proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby uzytkownik pompki do spuszczania paliwa z baku ? :D

Sebastian , Twój humor wjeżdża na złe tory , spokojnie ,proszę.

Spoko, już sie uspokajam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ja miałem około 9 miesięcy z beczce plastikowej i nie było znacznej różnicy przynajmniej tego nie odczułem a to było 60 litrów. Fakt może być też taki skąd jest to paliwa i w jakich warunkach jest przechowywane. Jak masz wątpliwości to dolewaj po kilka litrów i jakość się to rozejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi , zdecydowałem ,że wolę nie ryzykować i dałem tą ropkę koledze ,aby wlał ją do ursusa.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja słyszałem że w przechowywanym dieslu (szczególnie BIO) po kilku miesiącach pojawiają się jakieś bakterie beztlenowe, nawet jeśli jest w szczelnych pojemnikach przechowywana. Ja też jestem zainteresowany przechowywaniem ON bo mam dojście na stacji paliw i leje z dystrybutora, więc o jakość i pochodzenie jestem spokojny. Jeśli bym chciał korzystać w dalszym ciągu z tego dojścia to musiałbym ten ON przechowywać, bo dojście może się skończyć, a paliwa za 3,5 zł z dystrybutora nie kupię, ale jak je przechowywać bez szkody dla siebie no i samochodu(pompowtryskiwacze)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pół roku nic się nie dzieje z ropą pod warunkiem że ON dobrej jakości a nie jakiś przemyt. Jeśli to paliwo letnie to radzę od razu dodać (nie pamiętam nazwy) środek skandynawski do ON. Ja przejeździłem pół zimy na letnim paliwie dodając tego środka fakt temp nie była niższa niż -15 ale jeździłem bez najmniejszego problemu. Ja na twoim miejscu trzymałbym max rok wtedy będzie pewność że wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry ale nie dokonca, paliwo ON statoil z dodatkiem bio - przy -20 żelowanie sie zaczeło, ale napewno jeden z lepszych jest ta czarna strzała, ja uzywam tez dfa-39 firmy K2, i K2 ANTI FROST który skutecznie wiaze wode ,i dodany odmraża paliwo i działa przeciwzamarzaniu,sprawdzałem przy -30 poprzedniej zimy i faktycznie z tym antifrost paliwo w słoiczku robi sie metne ale całkowicie płynne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wole wynalazków nie lać ,leje tylko tego skydda black arow ,bo tani i dobry. ale leje to tylko dlatego bo leje najtansze paliwo jakie jest. w drozszych paliwach juz ten jakiś dodatek jest. a teraz w PL każdy ON jest mieszany z bio ,juz ori ON dawno nigdzie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wojsku jest ori ON, wiec jak ktos ma dostep to polecam:wink:

Szczególnie ta biała (przezroczysta) najlepiej fura jeździ:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wojsku jest ori ON, wiec jak ktos ma dostep to polecam:wink:

Szczególnie ta biała (przezroczysta) najlepiej fura jeździ:)

to jest tzw "JETTA" i jak ją kiedyś lałem do starego 1.6D 54km to mialo z 5km wiecej .tylko jest troche sucha i ja dolewałem mixolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...