Skocz do zawartości
IGNOROWANY

B6 DIVISION


Nosb

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, george napisał(a):

@Langista, LEDy nie wchodzą w grę. ;) Niemniej jednak dzięki za odzew.

Montuj oprawki w5w ,będzie większy wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86.1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • jozek726

    5819

  • Wandej

    4739

  • wladi

    3820

  • kaju

    3330

Top użytkownicy w tym temacie

Panowie

Wiem, że temat ciężki :facepalm: szukam klapy USA do avanta, gdyby ktoś coś,  gdzieś wiedział to pamiętajcie o mnie :wink:

Może komuś gdzieś zalega :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN24.PL

Zarzut zniszczenia mienia usłyszał 27-latek, który kręcąc w miejscowości Małaszewicze Małe (woj. lubelskie) "bączki" na świeżo położonej kostce brukowej, spowodował straty w wysokości blisko...

 Komu przyszła chęć na drifty? :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcą wymienić całą kostkę, bo zjarał na niej kapora? Nie widzę nigdzie na zdjęciach aby kostka się rozeszła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak chciał sprawdzić czy równo ułożyli a oni mu 5 lat więzienia :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy oslony pod skrzynie różnią się czymś manual a automat?

Szukam do biegówki b6 1.8 q, ale widzę że występuja dwa numery

8E0863824 8E0863822

Edytowane przez Piotrek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Langista napisał(a):

Chcą wymienić całą kostkę, bo zjarał na niej kapora? Nie widzę nigdzie na zdjęciach aby kostka się rozeszła..

Chodzi o to, że to nie było jeszcze odebrane a jak się domyślasz nikt nie odbierze kostki ze śladami palonych kapci, tym bardziej, że z tego co się domyślam to 'państwowe' więc będą zdjęcia itp. więc teraz wykonawca musi ją wymienić i stąd cały problem. Zauważ, że to nie właściciel/zarządca ale właśnie wykonawca złożył zawiadomienie i w sumie mu się nie dziwię bo w tym momencie to on dostaje po d*pie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu w żaden sposób nie bronię tego,.który bączki kręcił ale sam fakt, że nie było odebrane nie świadczy o tym, że kostka nie była ukończona. Mogło brakować słupków czy głupiego oznaczenia w postaci linii i już nie będzie odbioru. 

 

Dla mnie wykonawca albo nie ma zleceń i szuka sobie roboty na nowo, byle by mieć co robić, albo przejedzie parking szczotką żeby pozbyć się śladów, a policzy sobie za nowy materiał i 100 kobli w kieszeni.

 

Pomijając fakt, że parking o takich wymiarach aż takich pieniędzy nie kosztuje ale chyba większość wie, jak wyglądają przetargi państwowe, podwykonawca dostaje 300 tyś. za robotę, na którą wyda 10% z tej kwoty.

Edytowane przez Langista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Langista napisał(a):

chyba większość wie, jak wyglądają przetargi państwowe, 

Kolego możesz coś więcej napisać na temat swojej wiedzy na temat przetargów Państwowych, bo biorę w nich udział non-stop (nadzór nad robotami budowlanymi) i obecnie ceny jakie chodzą w mojej branży to jest dramat. Ludzie dają takie ceny, że czasem mam wrażenie że Ci co je wygrywają tylko pracują a reszta czasu żyją w hibernacji, nie używają samochodu, telefonów, jedzą tylko raz na tydzień.

Jak zacząłem pracować w branży, a było to 15lat temu koszty nadzoru wahały się w granicach 1,5 - 2,5% wartości robót budowlanych. Obecnie jest to ok. 0,5% wartości robót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega Langista jest wszechwiedzący i wszystko wie na każdy temat, a nawet jak nie wie to i tak się wypowie :D

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Lukasz_mk2 napisał(a):

Kolego możesz coś więcej napisać na temat swojej wiedzy na temat przetargów Państwowych, bo biorę w nich udział non-stop (nadzór nad robotami budowlanymi) i obecnie ceny jakie chodzą w mojej branży to jest dramat. Ludzie dają takie ceny, że czasem mam wrażenie że Ci co je wygrywają tylko pracują a reszta czasu żyją w hibernacji, nie używają samochodu, telefonów, jedzą tylko raz na tydzień.

Jak zacząłem pracować w branży, a było to 15lat temu koszty nadzoru wahały się w granicach 1,5 - 2,5% wartości robót budowlanych. Obecnie jest to ok. 0,5% wartości robót.

Bezpośredniego doświadczenia nie mam, jedynie 'z boku'. Większość przetargów to zlecenia po znajomości, gdzie grube hajsy przechodzą "pod stołem". Ci bardziej sprytni wołają śmiesznie niskie ceny przetargów, bo resztę są dogadania na boku, a im mniejsza cena tym wyższe dofinansowania do projektów mają. Temat dosyć obszerny i nie na to forum :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Langista napisał(a):

Bezpośredniego doświadczenia nie mam, jedynie 'z boku'. Większość przetargów to zlecenia po znajomości, gdzie grube hajsy przechodzą "pod stołem". Ci bardziej sprytni wołają śmiesznie niskie ceny przetargów, bo resztę są dogadania na boku, a im mniejsza cena tym wyższe dofinansowania do projektów mają. Temat dosyć obszerny i nie na to forum :hi:

Kolego chyba faktycznie nie masz o tym zielonego pojęcia będąc "z boku". Wygrywamy przetargi na śmiesznie niskich cenach, bo inaczej się nie da, z nikim się nie dogadujemy bo nie ma jak - te czasy już minęły. Nie wiesz jak działa budżetówka. Jak realizujemy projekt budowlany powiedzmy za 50mln zł i koniec końców nie zagra coś o 5 groszy to siedzi nad tym 20ludzi (my z nadzoru oraz od wykonawcy robót) i myśli co zrobić żeby się zgrało i żeby to ktoś na górze zatwierdził. Od razu napisze, że nie da się tych groszy po prostu dopisać byle gdzie, bo zaraz przychodzi kontrola z Warszawy i wszyscy sramy pod siebie, bo oni zawsze szukają kija w d..pie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to jednak da się zrobić, skoro udało się niektórym chociażby namalować rondo na środku skrzyżowania za pół bańki, czy u mnie w mieście, postawić 10 ławek za 70 tysięcy, które w mrówce (kropka w kropkę takie same) były po 400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Langista napisał(a):

Jakoś to jednak da się zrobić, skoro udało się niektórym chociażby namalować rondo na środku skrzyżowania za pół bańki, czy u mnie w mieście, postawić 10 ławek za 70 tysięcy, które w mrówce (kropka w kropkę takie same) były po 400 zł.

Kolego nie znasz szczegółów więc nie osądzaj. Obecnie nadzorujemy wymianę pewnych zewnętrznych części budynku i koszt jednej składowej to ok. 10 000zł - też mi się to wydawało śmiesznie dużo za ten składnik (nie chce pisać dokładnie o co chodzi, bo nie w tym rzecz), ale składowa ta robiona jest na wymiar (budynek zabytkowy) i posiada szczegóły w konstrukcji, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale to one robią cenę. Poza tym sam zakup "widocznych gołym okiem" materiałów to często ułamek całej ceny.

Znajdź sobie przetarg na wymianę tych ławek (w bip'ie) i podeślij tu wyniki tego przetargu - wtedy porównamy czy faktycznie wybrali kogoś "znajomego". Poza tym cena nie jest teraz jedynym parametrem ocenianym przy wyborze wykonawcy. Pomyśl sobie, że ostatnio oddaliśmy naprawdę duży obiekt w którym wykonywano wymianę m. in. oświetlenia na LED'owe - wykonawca musiał dać na robotę i materiały 7 lat gwarancji, czyli jak gdzieś jakaś lampa się spali przez okres 7 lat to wykonawca musi ją na własny koszt kupić i wymienić (producenci takich lamp dają na nie tylko 2 lata gwarancji) - lamp było ponad 500szt. więc jest się co psuć.

Edytowane przez Lukasz_mk2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, zwłaszcza przy dużych zamówieniach wykonawca (my jako nadzór również) musi (przed podpisaniem umowy) wpłacić Zamawiającemu tzw. kwotę z tytułu należytego wykonania umowy, najczęściej jest to jakiś procent z kwoty wynagrodzenia i kwotę tą Zamawiający zwraca Wykonawcy dopiero po zakończeniu gwarancji (czyli np. po 7 latach). Kwota ta przeznaczona jest na naprawę ewentualnych usterek, w przypadku gdyby wykonawca się zwinął/ogłosił bankructwo, uchylał się od naprawy gwarancyjnej itp. - piszę to tak do "przodu" żebyś zaraz nie napisał, że firma się otwiera i zamyka zaraz po zakończeniu zadania by uniknąć odpowiedzialności wynikającej z gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idźcie na jakieś forum budowlane czy coś podobnego, albo na jakiś temat ogólny bo to nie ma nic wspólnego z B6 :P

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pelonek1 napisał(a):

Idźcie na jakieś forum budowlane czy coś podobnego, albo na jakiś temat ogólny bo to nie ma nic wspólnego z B6 :P

sprawa nie dotyczy tylko przetargów na roboty budowlane, ale ogólnie przetargów we wszystkich innych branżach. Denerwują mnie osoby, które mi mówią, że w ..uj zarabiam nie mając o tym pojęcia. Ostatnio np. zakończyliśmy nadzór nad robotą za ponad 40mln i byliśmy na niej sporo do tyłu (musieliśmy do niej dołożyć), ale Ci patrzącym z boku pytali gdzie ja mam tych w ..uj pieniędzy, a mnie aż telepało.

 

Koniec tematu ;)

Edytowane przez Lukasz_mk2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniał ktoś łożyska mechanizmu różnicowego w skrzyni? Muszę ten manewr wdrożyć, łożyska już od roku leżą i czekają tylko za bardzo nie uśmiecha mi się zrzucać skrzyni. A gdzieś czytałem że można to zrobić na aucie, podejście z lewej strony poprzez odkręcenie dekla skrzyni. Czy ktoś podpowie/potwierdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...