Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rodzaje lamp w Audi A4 B9


JawoR36

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów nad czym tu płakać ,można wszystko dołożyć kwestia kasy,ja kupiłem audi a4b9,2017 rok USA,ma on przód bixenon,postojowe led, ,boczne halogen doświetlające ,kierunek zwykły led,a tył ledowe plus kierunek led matrix,u góry z foto tył u ciebie zwykłe żarówki,mówicie halogenowe wiem wiem ja nazywam żarówki bo halogen czy żarówka to w środku jest wolfram proste.

Podpowiem panowie jeszcze taką małą rzecz ledy ładnie wyglądają ale kosztują ostatnio parę miesięcy temu spalił mi się z tylu prawy kierunek matrix oczywiście dylemat albo lampa cała 1000zł nowa albo używka 300zł,panowie to kosztuje i nie mówcie mi że ledy są wieczne bo nie!,czasami myślę i maże o żarówkach,śmieszne pewnie dla was,ale taka jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie jest wieczne, pomio wszystko nie ma co płakać, że ceny są wysokie. Wiele osób myśli, że auto to tylko cena jego zakupu, niestety nie, to także koszta jego eksploatacji i co za tym idzie części, które mogą się popsuć. Chcąc mieć niskie koszta eksploatacji należy wybrać pojazd, którego części zamienne są tanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie co trzeba dołożyć poza tylnymi lampami matrix led żeby to działało? Czy zwykły halogen tył jest p&p z matrixami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam pytanie odnośnie lamp tylnych.

Rozumiem że są 3 rodzaje:

- zwykle żarówkowe,

- led z normalnymi kierunkowskazami,

- led z dynamicznymi kierunkowskazami.

Czym różnią się lampy tylne np lewa o oznaczeniu 8W9945091C od 8W9945091,  czyli bez literki C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2022 o 10:18, msszwedzik16 napisał:

Witam. 

Mam pytanie odnośnie lamp tylnych.

Rozumiem że są 3 rodzaje:

- zwykle żarówkowe,

- led z normalnymi kierunkowskazami,

- led z dynamicznymi kierunkowskazami.

Czym różnią się lampy tylne np lewa o oznaczeniu 8W9945091C od 8W9945091,  czyli bez literki C?

Z tego co wiem to to 3rodzaje lamp są z przodu z tyłu masz zwykle i led niema żadnych innych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, nnand napisał:

Z tego co wiem to to 3rodzaje lamp są z przodu z tyłu masz zwykle i led niema żadnych innych. 

wg ETKI 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedlifcie 

1. Z przodu Xenon ,tył halogen ( podstawa)

2. Z przodu LED , tył LED

3. Z przodu LED matrix , tył LED matrix.

W polifcie 

1. Przód LED , tył LED ( statyczny ,bez doświetlania zakrętów, słaby wizualnie wzór świateł, podstawa.)

2. Przód LED , tył LED ( taki sam wzór świateł jak matrix,. Z tyłu dynamiczny kierunkowskaz , doświetlanie zakrętów)

3. Przód LED matrix, tył LED matrix ( dynamiczny kierunek z przodu i z tyłu, animacja powitalna świateł.)

Czyli tak jak kolega Dev pisze 6 opcji.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez matbruk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, matbruk napisał:

1. Przód LED , tył LED ( statyczny ,bez doświetlania zakrętów, słaby wizualnie wzór świateł, podstawa.)

Dodam jeszcze, że w tej opcji kierunkowskazy z przodu są ze zwykłymi żarówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, black70 napisał:

Dodam jeszcze, że w tej opcji kierunkowskazy z przodu są ze zwykłymi żarówkami.

Według mnie ten podstawowy LED wygląda okropnie, szczególnie światła do jazdy dziennej , w Audi A6c8 też jest podobny jako podstawa. Chyba celowo to tak zknocili żeby każdy dopłacał do świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2022 o 20:05, matbruk napisał:

W przedlifcie 

1. Z przodu Xenon ,tył halogen ( podstawa)

2. Z przodu LED , tył LED

3. Z przodu LED matrix , tył LED matrix.

Co rozumiesz przez tył LED matrix? Jeśli dynamiczny kierunek to opcja 2 i 3 mają takie same lampy. Nie kojarzę z widzenia różnych typów ledowych tylnych lamp w przedlifcie. 
W każdym razie mam opcje 2 i dynamiczny kierunek z tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, M4R1O napisał:

Co rozumiesz przez tył LED matrix? Jeśli dynamiczny kierunek to opcja 2 i 3 mają takie same lampy. Nie kojarzę z widzenia różnych typów ledowych tylnych lamp w przedlifcie. 
W każdym razie mam opcje 2 i dynamiczny kierunek z tyłu. 

2 i 3 to były led, które optycznie wyglądają tak samo, tyle że tylko 3 miała dynamiczny kierunek i występowało to automatycznie, gdy z przodu miałeś matrixy.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2019 o 02:13, Siny napisał:

Gdyby ktoś narzekał na słabe ksenony w B9 czyli D5S 25W (2000 lumenów) to natknąłem się ostatnio na format D5S o mocy 35W (3200 lumenów) amerykańskiej firmy Morimoto. Póki co - do  kupienia na zagranicznych portalach. Oczywiście jest też sporo chińskich produktów tej mocy ale jakoś nie ufam.

1. Czy ktos moze sprawdzal te zarowki i na nich jezdzi? Czy to faktycznie dziala i daje duzo wiecej swiatla? Czy jest bezpieczne dla lampy? Co daje spryskiwacz? Wiem ze to byl wymog dla bixenon? ale dlaczego? Zeby schladzal lampe? wtedy chyba powinien sam sie aktywowac co jakis czas.

2. Jak sprawdzic po kodach wyposazenia (chodzi mi o PDF z wyposazeniem z forum) ze mam / nie mam "skretnych swiatel" i "doswietlania zakretow" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O konieczności stosowania układu samopoziomowania oraz spryskiwaczy reflektorów mówi wymóg europejski ECE-R Nr. 48. Dotyczy to pojazdów posiadających oświetlenie o natężeniu światła przekraczającym 2000 lm. Nie ma tu nigdzie wymogu i rozróżnienia na Xenon czy inne źródła światła. Tylko te 2000 lm.

Audi zastosowało te 25 watowe żarniki, które tej wartości nie przekraczają, dlatego nie muszą mieć spryskiwaczy.

Lampy bi-xenony w B9 nie były skrętne (był tylko jeden model lamp). Kod wyposażenia lamp skrętnych to 8Q5

Wstawienie żarników o większej mocy nie tylko prowadzi  do utraty homologacji lamp ale także raczej nie przyniesie oczekiwanego efektu. Przetwornice nie dadzą rady podać te 35 W gdyż są wyprodukowane pod 25W. 10 W więcej to 40% więcej mocy, które muszą wygenerować. 

 

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Muskel1 napisał:

O konieczności stosowania układu samopoziomowania oraz spryskiwaczy reflektorów mówi wymóg europejski ECE-R Nr. 48. Dotyczy to pojazdów posiadających oświetlenie o natężeniu światła przekraczającym 2000 lm. Nie ma tu nigdzie wymogu i rozróżnienia na Xenon czy inne źródła światła. Tylko te 2000 lm.

Audi zastosowało te 25 watowe żarniki, które tej wartości nie przekraczają, dlatego nie muszą mieć spryskiwaczy.

Lampy bi-xenony w B9 nie były skrętne (był tylko jeden model lamp). Kod wyposażenia lamp skrętnych to 8Q5

Wstawienie żarników o większej mocy nie tylko prowadzi  do utraty homologacji lamp ale także raczej nie przyniesie oczekiwanego efektu. Przetwornice nie dadzą rady podać te 35 W gdyż są wyprodukowane pod 25W. 10 W więcej to 40% więcej mocy, które muszą wygenerować. 

 

Bardzo dziekuje za wyjasnienie.

Jeszcze dopytam, ten wymog odnosnie tych spryskiwaczy chyba zwiazany jest wlasnie z generowaniem wyskiego ciepla i koniecznosci oczyszczania reflektorow = odprowadzania ciepla gdyz po umyciu sa czyste i przepuszczaja srumien swiatla nie powodujac takiego nagrzewania?

ahh i jeszcze rozumiem ze moim modelu nie bylo skretnych reflektorow. Natomiast jak z doswietlaniem zakretow? Czy to moge miec?

Edytowane przez Koalakm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spryskiwacze spełniają funkcję czyszczącą. Gdy reflektory są brudne wiązka światła zostaje rozproszona co może prowadzić do oślepiania. Nie ma nic wspólnego z generowaniem ciepła i chłodzeniem:wink:

W B9 nie było skrętnych xenonów. Matrixy także nie są skręcane "mechanicznie" tak jak było to w poprzednich modelach, gdzie widoczny był ruch soczewki w prawo i w lewo. W matrixach dołącza poszczególne segmenty rozszerzająjc tym wiązkę światła. Sczerze mówiąc skrętne w B8 lepiej doświetlały zakręty:whistling:

Można w Twoich lampach uruchomić kodowaniem doświetlanie statyczne, czyli na przykład przy wolnej prędkości skręcając na skrzyżowaniu, lub po uruchomieniu kierunkowskazu będzie się po odpowiedniej stronie pojazdu zaświecała ta żarówka H8, która siedzi w lampie obok soczewki. Tak jak w niektórych modelach zaświecają się przeciwmgielne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Muskel1 napisał:

Można w Twoich lampach uruchomić kodowaniem doświetlanie statyczne, czyli na przykład przy wolnej prędkości skręcając na skrzyżowaniu, lub po uruchomieniu kierunkowskazu będzie się po odpowiedniej stronie pojazdu zaświecała ta żarówka H8, która siedzi w lampie obok soczewki. Tak jak w niektórych modelach zaświecają się przeciwmgielne. 

Ale to jest oryginalna opcja? W sensie mozna to zamowic kupujac auto? Zmierzam do tego czy jest to jakby opcja wyposazenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie było to oferowane jako wersja wyposażenia, przynajmniej nie spotkałem się z tym, żeby B9 z bixami miało tę funkcję fabrycznie uruchomioną.  Jest to efekt dodatkowy, który można uruchomić zmieniając kodowanie w sterowniku BCM1

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Muskel1 napisał:

Raczej nie było to oferowane jako wersja wyposażenia, przynajmniej nie spotkałem się z tym, żeby B9 z bixami miało tę funkcję fabrycznie uruchomioną.  Jest to efekt dodatkowy, który można uruchomić zmieniając kodowanie w sterowniku BCM1

dziekuje bardzo za wyjasnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Koalakm napisał:

dziekuje bardzo za wyjasnienia :)

:hi: tu masz opisane na końcu tematu jak uruchomić doświetlanie zakrętów w B9

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dziekuje - jakie cuda. 

Ze tez to nie jest w standardzie zrobione, a ze nie ma w opcji to juz calkiem nie rozumiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...