Jump to content
28 28
mk4

Montaz Systemu Nagłosnienia BOSE

Recommended Posts

AF to połączenie z modułem telefonu (sterownik z układu w TT, więc można to sobie podarować)

Głośniki tylne w TT są zmostkowane - mają wspólny + i -. Nie wiem jak to będzie grać - w TT nie ma wysokotonowych głośników z tyłu.

4RINGS Service - kompleksowa diagnostyka i naprawa skrzyń automatycznych MULTITRONIC. E-mail: [email protected] / Tel: 691 643 630 (dzwonić po 18:00!!!)

bartlong2.jpg

dzieki Bart

podlaczony tyl i przod przez BOSE ale niestety tyl buczy, slychac silnik w glosnikach itp

probowalismy chyba kazdego mozliwego rozwiazania i nadal to samo

kabel sygnalowy podwojnie ekranowany

A4 B6 @ 226PS 327Nm by DYNOSOFT

A5 3.0 TDI Q 315PS 632 Nm by DYNOSOFT

Mam prośbę o podanie kodowania dla rns-e pod BOSE :hi:

...na 4 miejscu od lewej w kodowaniu daj 9 i to wszystko

Ktoś wspominał, ze wzmacniacz bose z A6 pasuję do A4, tylko trzeba przepiać któreś piny. Może ktoś wrzucić rozpiskę pinów dla A6 ? Z tego co się orientuję to są jakieś 2 rodzaje tych wzmacniaczy - normalne jak w A4 i z dodatkową drugą wtyczką.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Mam takie pytanie bo car audio i te wszystkie kabelki nie są moją mocną stroną.

Razem z tubą i wzmakiem dostałem upitoloną wiązkę w wtyczką 32 pin. Czy dobrze kombinuję, że mogę moją starą wiązkę, którą mam obecnie w aucie, wykorzystać do instalacji bose ? Tzn przewody od anteny, zasilania i tylnych głośników wykorzystać i zlutować z odpowiednikami pinami z wtyczki bose ? Wówczas do pociągnięcia zostały by tylko kable pod głośniki przednie i centralny, czy dobrze myślę ? Jeśli tak to czy wystarczyło by (aby nie pruć całego auta) te nowe kable pociągnąć w okolice radia i tam polutować z istniejącymi kabelkami od głośników przednich i centralnego ?

Czy jak bym sztukował / lutował kable ze starej wiązki do nowej od bose to czy potrzebuję jakieś dodatkowe piny ?

Razem z tubą i wzmakiem dostałem upitoloną wiązkę w wtyczką 32 pin. Czy dobrze kombinuję, że mogę moją starą wiązkę, którą mam obecnie w aucie, wykorzystać do instalacji bose ? Tzn przewody od anteny, zasilania i tylnych głośników wykorzystać i zlutować z odpowiednikami pinami z wtyczki bose ? Wówczas do pociągnięcia zostały by tylko kable pod głośniki przednie i centralny, czy dobrze myślę ? Jeśli tak to czy wystarczyło by (aby nie pruć całego auta) te nowe kable pociągnąć w okolice radia i tam polutować z istniejącymi kabelkami od głośników przednich i centralnego ?

Czy jak bym sztukował / lutował kable ze starej wiązki do nowej od bose to czy potrzebuję jakieś dodatkowe piny ?

Dobrze kombinujesz. Ale...

1. w wiązce do wzmaka nie ma żadnych anten...

2. jeszcze musisz sygnały z przodu pociągnąć...

Jeśli tak to czy wystarczyło by (aby nie pruć całego auta) te nowe kable pociągnąć w okolice radia i tam polutować z istniejącymi kabelkami od głośników przednich i centralnego ?

3. Nie. Bo teraz z RNS-E/radia wychodzą kable głośnikowe do głośników, a Ty potrzebujesz sygnały. Głośnikowe pójdą dopiero od wzmaka do przodu i musisz je ciągnąć.

Zrozumiał? :wink4:

Jeśli tak to czy wystarczyło by (aby nie pruć całego auta) te nowe kable pociągnąć w okolice radia i tam polutować z istniejącymi kabelkami od głośników przednich i centralnego ?

3. Nie. Bo teraz z RNS-E/radia wychodzą kable głośnikowe do głośników, a Ty potrzebujesz sygnały. Głośnikowe pójdą dopiero od wzmaka do przodu i musisz je ciągnąć.

Już jest jaśniej :) ale ...

1. Nie ma kabli do anten powiadasz :mysli: a ja mam w wiązce od bose taki jeden wystający kabelek zakończony dwoma lutami, dodatkowo jest odpinany po środku przewodu na złączkę. Wygląda jak by był w aucie z którego jest wiązka przylutowany do anten w szybach tylnych :mysli: bo tak na oko to na wysokości szyby odchodzi od wiązki. Nie mówię oczywiście o przewodzie do głośnika w subie :)

2,3 Czyli kable sygnałowe ciągnę wraz z kablami głośnikowymi od wzmacniacza do każdego z 3 głośników przednich osobno, tak ? Czy do głośników w drzwiach tylnych też trzeba ciągnąć dodatkowo sygnały, czy one już są w starej wiązce ?

Już jest jaśniej :) ale ...

1. Nie ma kabli do anten powiadasz :mysli: a ja mam w wiązce od bose taki jeden wystający kabelek zakończony dwoma lutami, dodatkowo jest odpinany po środku przewodu na złączkę. Wygląda jak by był w aucie z którego jest wiązka przylutowany do anten w szybach tylnych :mysli: bo tak na oko to na wysokości szyby odchodzi od wiązki. Nie mówię oczywiście o przewodzie do głośnika w subie :)

2,3 Czyli kable sygnałowe ciągnę wraz z kablami głośnikowymi od wzmacniacza do każdego z 3 głośników przednich osobno, tak ? Czy do głośników w drzwiach tylnych też trzeba ciągnąć dodatkowo sygnały, czy one już są w starej wiązce ?

Anteny są wpięte do wzmacniacza antenowego a nie do zwykłego wzmacniacza.

2,3. Nie do końca rozumiesz.

Kabel sygnałowy to kabel pomiędzy jednostką nadającą (np. radio lub RNS) a wzmacniaczem. Podaje sygnał który wzmacniacz konwertuje i przekazuje na głośniki kablami głośnikowymi. Jako że teraz tył gra Ci ze wzmacniacza to tylne kable sygnałowe już masz w wiązce (lewy-tył, prawy-tył). Tak samo masz już tylne kable głośnikowe (kable wzmacniacz-głośniki).

Teraz musisz pociągnąć taki sam zestaw z przodu. Czyli. Sygnały prawy-prżód, lewy przód i kable głośnikowe pomiędzy wzmacniaczem a głośnikami (prawy-głośnik wzmak, lewy głośnik wzmak).

W chwili obecnej głośnik centralny masz podpięty pod jeden z przednich głośników. W BOSE ciągniesz do niego kable głośnikowe z wzmacniacza (możesz je zlutować potem za RNS-em z kablami które teraz idą do tego głośniczka)

No to teraz już zatrybiłem :> thx's Marek, jak zawsze wszystko ładnie wyjaśniłeś :good:

A czy centralny też potrzebuje kabla sygnałowego czy tylko głośniki drzwiowe ?

Więc muszę pociągnąć od radia 2 lub 3 kable sygnałowe (LP, PP, Center?) od radia do wzmaka.

Te 3 kable głośnikowe pod LP, PP, Center mogę puścić od wzmaka do radia i za radiem polutować ze starymi kabelkami :good:

Rozumiem, że zasilanie będę mógł wykorzystać ze starej wiązki.

Plan na podpięcie BOSE jest dość prosty. Przekładasz piny z obecnej kostki 23-pin do kostki BOSE 32-pin (opis masz w pierwszym poście tego wątku).

Teraz kładziemy brakujące kable - chyba najwygodniej będzie to zrobić prawą stroną auta i zamiast lecieć do każdej z kostek 20-pin w słupkach A - podłączamy się do przewodów idących do radia:

- 2 x 0.35mm sygnałowe do radia (najlepiej w ekranie)

- 6 x 1.0mm do głośników (lewe, prawe i central)

Teoretycznie zasilanie i masa dla BOSE mają grubsze przewody (w Audi Sound System jest 2.5mm a w BOSE 4mm) no i komplet kabli sygnałowych jest w ekranie - no cóż, jeśli komuś chce się bawić i kłaść całą wiązkę od nowa to czemu nie :)

4RINGS Service - kompleksowa diagnostyka i naprawa skrzyń automatycznych MULTITRONIC. E-mail: [email protected] / Tel: 691 643 630 (dzwonić po 18:00!!!)

bartlong2.jpg

Dziękuję Panowie za wyjaśnienie. Czyli nie trzeba ciągnąć przewodu sygnałowego pod głośnik centralny. Wg tego co piszesz Bartek, wynika, że ciągnięte kable głośnikowe mogę polutować z przednimi kablami głośnikowymi za radiem.

Teraz w sprawie pinów. W pierwszym poście pisze, że pod wtyczkę 4E0 971 636, 32 pinową potrzebuję:

- dwa piny duo ISO - do czego one są ?

- cztery piny ISO - domyślam się, że są potrzebne pod te dwa sygnałowe, po dwa od strony radia i dwa pod wzmacniacz

A czy od strony radia potrzebuję jakichś dodatkowych pinów ?

Dziękuję Panowie za wyjaśnienie. Czyli nie trzeba ciągnąć przewodu sygnałowego pod głośnik centralny. Wg tego co piszesz Bartek, wynika, że ciągnięte kable głośnikowe mogę polutować z przednimi kablami głośnikowymi za radiem.

dokładnie

Teraz w sprawie pinów. W pierwszym poście pisze, że pod wtyczkę 4E0 971 636, 32 pinową potrzebuję:

- dwa piny duo ISO - do czego one są ?

- cztery piny ISO - domyślam się, że są potrzebne pod te dwa sygnałowe, po dwa od strony radia i dwa pod wzmacniacz

A czy od strony radia potrzebuję jakichś dodatkowych pinów ?

tu nie pomoge bo poprostu już nie pamiętam, a nie chce wprowadzić w błąd.

Pozdrawiam

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś wie w którym miejscu jest połączenie głośnika centralnego z głośnikiem (no właśnie, z którym lewym czy prawym ? ) przednim :mysli:

Centralny ma + z lewego głośnika (brązowo/zielony) i - z prawego głośnika (zielono/niebieski). Miejsca mostka niestety nie znam (nie grzebałem tam jeszcze - może Marek coś podpowie).

...aaa, jeszcze z tego co mówił czaki - kostka i piny głośnika centralnego BOSE a seryjnego różnią się (trzeba będzie zaopatrzyć się w ASO).

bartlong2.jpg

z tego co pamietam to sa to normalnie zlutowane razem kable zaraz przy wtyczce do rns-e

...aaa, jeszcze z tego co mówił czaki - kostka i piny głośnika centralnego BOSE a seryjnego różnią się (trzeba będzie zaopatrzyć się w ASO).

O jakiej kostce myślisz :mysli: z tego co widzę to centralny jest podpinany bez kostki tylko na "wsuwki". Kostka nie podejdzie bo styki rozchodzą się na zewnątrz:

IMG_0943.jpg

Kto mi powie co to za przewód (ten z lewej) w wiązce od bose ?

IMG_0938.jpgIMG_0940.jpg

O jakiej kostce myślisz :mysli: z tego co widzę to centralny jest podpinany bez kostki tylko na "wsuwki". Kostka nie podejdzie bo styki rozchodzą się na zewnątrz:

Możliwe - ja tego nie widziałem. Cytuję kolegę - podsumowując, ori kostką się nie podłączysz ;)

Razem z wiązką BOSE masz spleciony przewód antenowy do prawej tylnej bocznej szyby w avancie (Ty to już masz u siebie więc możesz możesz to wywalić).

bartlong2.jpg

Razem z wiązką BOSE masz spleciony przewód antenowy do prawej tylnej bocznej szyby w avancie (Ty to już masz u siebie więc możesz możesz to wywalić).

dokładnie. :wink4:

A ok, czyli dobrze myślałem :rolleyes:

No i u mnie juz gra :)

Polozylem nowa wiazke tzn przeszcepilem ze starszego BOSE i dolozylem jeszcze dodatkowo jeden przewod w ekranie (3 przewody w jednym - brazowy, czarny i bialy) to ten do mikrofonu no i zostal mi jeden wolny - cienki brazowo-szary :mysli: i tak ze nie braklo :tongue4:

Czy ten mod dotyczy zamiany Harmana na Bose? Jeżeli tak to nie wiem czy poprawa dźwięku w tym przypadku jest aż tak znaczna. Przy wymianie wzmaka firmowego Audi na BOSE - to rozumiem, ale z HK na BOSE :mysli:

Kolego fly07.... Harman a Harman-Kardon to dwie zupełnie inne rzeczy :)

Zwykły wzmak ma napis Harman ale z prawdziwym HK nie ma to nic wspólnego (seryjny wzmaniacz wyprodukowała NOKIA).

bartlong2.jpg

seryjnych wzmacniaczy nokia do b6 i b7 nieprodukowała, bylo tak natomiast w b5, to sa wzmacniacze harman jcb, tak jak glosniki ja mam takie danev :)

Grupa VAG , kontakt PW, diagnostyka pojazdowa, montaż, pl menu, aktualizacje softu i inne , oryginalny VCDS 17 TARNóW

audi 80 92' 2.0 | audi 80 2.3 quattro 94' | audi a4 b5 2.6 v6 95' | audi a4 b6 1.8t 02' | audi a4 b7 1.8t quattro 05' | passat 1.8 94' jest | audi a6 c6 3.2 v6 07' | audi a6 c6 3.0 08' | A4 B8 2.0 tdi 10' | A6 C6 3.0 Q 2011 | A4 B8 FL 2.0 TDI Quattro 14' |

seryjnych wzmacniaczy nokia do b6 i b7 nieprodukowała, bylo tak natomiast w b5, to sa wzmacniacze harman jcb, tak jak glosniki ja mam takie danev :)

Całkiem możliwe - mimo wszystko Harman JCB to nie HK ;)

bartlong2.jpg

to jest jasne jak słońce ludzie to mylą i jeszcze sa podekscytowani :)

Grupa VAG , kontakt PW, diagnostyka pojazdowa, montaż, pl menu, aktualizacje softu i inne , oryginalny VCDS 17 TARNóW

audi 80 92' 2.0 | audi 80 2.3 quattro 94' | audi a4 b5 2.6 v6 95' | audi a4 b6 1.8t 02' | audi a4 b7 1.8t quattro 05' | passat 1.8 94' jest | audi a6 c6 3.2 v6 07' | audi a6 c6 3.0 08' | A4 B8 2.0 tdi 10' | A6 C6 3.0 Q 2011 | A4 B8 FL 2.0 TDI Quattro 14' |

U mnie po zamontowaniu bose występuje jakiś dziwny dźwięk jak włączę światła a jak nacisnę na hamulec dźwięk ustaje nie wiem gdzie szukać przyczyny :mysli: ktoś ma jakieś pomysły ???

U mnie po zamontowaniu bose występuje jakiś dziwny dźwięk jak włączę światła a jak nacisnę na hamulec dźwięk ustaje nie wiem gdzie szukać przyczyny :mysli: ktoś ma jakieś pomysły ???

A sygnały puszczałeś w ekranie ? Gdzie masz masę podpiętą, do radia czy do masy auta ?[br]Dopisany: 04 Styczeń 2011, 14:20_________________________________________________Proszę o informację jakie kolory mają przewody głośnikowe w wiązce Bose i który rodzaj pinów do nich idzie ?:

- Lewy przód:

- Prawy przód:

- Center:

- Lewy tył:

- Prawy tył:

oraz które kolory przewodów sygnałowych w wiązce Bose są wykorzystane, ponieważ chcę puścić wszystkie sygnały jedną nową wiązką i który rodzaj pinów do nich idzie:

- biały

- zielony

- czarny

- brązowy

- szary

- żółty

Sorki za takie pytania ale chciałbym mieć 100% pewności.

A sygnały puszczałeś w ekranie ? Gdzie masz masę podpiętą, do radia czy do masy auta ?[br]Dopisany: 04 Styczeń 2011, 14:20_________________________________________________Proszę o informację jakie kolory mają przewody głośnikowe w wiązce Bose i który rodzaj pinów do nich idzie ?:

- Lewy przód:

- Prawy przód:

- Center:

- Lewy tył:

- Prawy tył:

oraz które kolory przewodów sygnałowych w wiązce Bose są wykorzystane, ponieważ chcę puścić wszystkie sygnały jedną nową wiązką i który rodzaj pinów do nich idzie:

- biały

- zielony

- czarny

- brązowy

- szary

- żółty

Sorki za takie pytania ale chciałbym mieć 100% pewności.

tak w ekranie każdy sygnał w odzielnym tylko przód, tył podpiąłem pod stare piny masę podpiąłem pod starą wiązkę a gdzie ona jest podpięta to nie wiem .

kolory kabli takie same jak w pierwszym poście na schemacie a co do pinów to nie wiem bo miałem gniazdo z kawałkiem instalacji

Ja jak zakładałem Bose, to kable sygnałowe puściłem w skrętce bez żadnego ekranu, i nie mam żadnych zakłóceń :> .

Miałem już zwykły subwoofer, więc wykorzystałem wiązkę od niego i dołożyłem drugą taką samą w całości,którą wyprułem z wiązki wnętrza, kupionej kiedyś na części. Na tym chodzi przód i zero problemów wszystko gra czyściutko. Niby kolory kabli się dublują, ale nie było to problemem przy podłączaniu. Wiązkę puściłem obok tej którą już miałem. W tej dokładanej wiązce zostawiłem wszystkie przewody celowo, żeby plus i masę puścić do tuby przez obie wiązki, bo jak było wcześniej napisane Bose jest zasilane grubszymi kablami.

I potwierdzam wszystko gra o niebo lepiej, od zwykłego aktywnego systemu Audi.

Grało dużo lepiej nawet, gdy wymieniłem tylko same głośniki w drzwiach na Bose.

A4 B7 2.0TFSI tiptronic quattro