Skocz do zawartości
IGNOROWANY

MCE 09 Moduł Centralnej Elektryki lusterko włącznik świateł czujnik światła Coming Leaving Home


Bart-S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,.

 Koledzy zamontowałem sam włącznik CLH w B7. Wykorzystałem wtyczkę która została po regulacji zasięgu reflektorów (mam dołożone skrętne reflektory). Zostawiłem przewody które były do regulacji zasięgu. Dołożyłem przewody nr 4, 7 i 8 ( nr 8 był już obsadzony w wiązce od zasięgu - zastąpiłem go nowym przewodem). Zakodowałem i tył świeci tj. pozycję i podświetlenie tablicy. Halogeny nie świecą - są sprawne. Coś pokręciłem, o czymś zapomniałem? Drugie pytanie - czy włącznik CLH powinien być podświetlony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3.4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

pisałem z Bartkiem - serwer padł , brak backupu fotek 

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podpowie ktoś, w b7mam bixenon z drl. Dołożyłem lusterko z czujnikami, wlacznik auto, wlacznik clh drl. Wydawało mi się że podłączyłem wszystko jak w tym temace i paru innych. A więc swiatla auto nie działają, wycieraczki auto niedalaja. Clh świeci nawet w dzień. Fotochrom dziala. Czy mogę  prosić o rozpiskę dokładnie pod taka kombinacje żebym umiał sorawdzic co z czym zle podłączyłem. Dodam że wszysk zakodowalem i mam blad usterka instalacji elektrycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jezalb83 napisał(a):

Czy mogę  prosić o rozpiskę

Na pierwszej stronie są schematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje podpowiedzi koledzy. 

Zmieniłem MCE  z low na high i dołożyłem CLH ale we wtyczce B nie mam obsadzonych pinów 19 i 21 . Skąd mam wziąć kable do obsadzenia? W sensie skąd wychodzą przewody które są obsadzone w pinach 19 i 21. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji low zasilanie halogenów szło bezpośrednio z włącznika świateł. teraz te same kable z włącznika świateł z PINu 8 musisz rozdzielić na prawy i lewy i doprowadzić do kostki B modułu MCE (z włącznika świateł musisz je usunąć.) albo zostawiasz to co jest i ciągniesz nowe kable z kostki B modułu MCE do 17 pinowej kostki na słupku A przy nogach kierowcy. a kabel z włącznika świateł PIN8 prowadzisz do modułu MCE do PINu 28 kostki C.

to co napisałem jest dla modułów B6.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2023 o 18:29, MaTeo85 napisał(a):

w wersji low zasilanie halogenów szło bezpośrednio z włącznika świateł. teraz te same kable z włącznika świateł z PINu 8 musisz rozdzielić na prawy i lewy i doprowadzić do kostki B modułu MCE (z włącznika świateł musisz je usunąć.) albo zostawiasz to co jest i ciągniesz nowe kable z kostki B modułu MCE do 17 pinowej kostki na słupku A przy nogach kierowcy. a kabel z włącznika świateł PIN8 prowadzisz do modułu MCE do PINu 28 kostki C.

to co napisałem jest dla modułów B6.

Dzięki. Spróbuję tak zrobić. Zobaczę czy B7 to ruszy w takim razie

Edytowane przez Airawata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w b7 jest podobnie tylko chyba piny włącznika świateł jak i mce są inne (nie pamietam), sprawdź rozpiskę w 1 poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem sobie wyobrazić ja to konkretnie ma wyglądać, więc stworzyłem graficzny schemat połączenia.

Dobrze rozumiem, że światła i tak są zasilane z włącznika świateł, ale MCE pośredniczy w tym?
Czy schemat jest dobrze skonstruowany?

Jakiej grubości przewodu użyć do nowej instalacji (0,5mm,2,5mm czy może 4,0mm)?

Czy w przypadku zasilania każdego światła można użyć takiego samego przewodu?

schemat-mce.png.56f6a32a3634038e0b318297094237a5.png

Edytowane przez P.Wiśnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCE podaje prąd, przełącznik świateł jedynie mówi MCE gdzie ma go podać. Do tych instalacji bierz 0,5mm dla sygnałowych, a głównych zasilających 2,5mm, chociaż nie wiem czy tam w ogóle są takie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Langista Dzięki za pomoc.

 

Za niedługo wrzucę fotki z instalacji, gdzie szukać przewodów.

 

A tutaj skończony schemat, może komuś pomoże:

schemat-mce.png.2cdbb58a848e30de55f7b22f11a00878.png

Edytowane przez P.Wiśnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem że przewód od kierunkowskazu rozdziela się na 3 inne jeszcze przed kostką T17A?

Czyli wystarczy że po prostu każdy przewód podłącze osobno do MCE, nie muszę wypinać żadnych pinów z kostki a nawet jej ruszać.

Czy zasilanie idzie od strony kostki czy wtyku?

 

image.png.d2aac9af94f118b6e624a075e98f91cb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiesz, musisz znaleźć w okolicy kostki prawego słupka to połączenie (każde jedno tego typu połączenie jest zabezpieczone takim przezroczystym gumowo plastikowym ala stożkiem pod którym przewody są zaciśnięte ze sobą metalowym pierścieniem. Jeden przewód wtedy wykorzystujesz idący do MCE a pozostałe 2 światła rozdzielasz i ciągniesz nowe przewody do koski MCE. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MaTeo85 napisał(a):

dobrze rozumiesz, musisz znaleźć w okolicy kostki prawego słupka to połączenie (każde jedno tego typu połączenie jest zabezpieczone takim przezroczystym gumowo plastikowym ala stożkiem pod którym przewody są zaciśnięte ze sobą metalowym pierścieniem. Jeden przewód wtedy wykorzystujesz idący do MCE a pozostałe 2 światła rozdzielasz i ciągniesz nowe przewody do koski MCE. 

Akurat ja bym chciał wymienić całą instalacje i nie zostawiać przewodów.

Ewentualnie nowy przewód do kostki a dalej starym.

 

Na lewą stronę:

  • 3 przewody kierunków
  • 2 przewody świateł wstecznego
  • 1 przewód zasilania świateł stop do wpięcia w MCE. (aby mce podawało zasilanie na 3 pozostałe wpięte)
  • 2 przewody świateł stopu (zasilanie lewe tył i trzeciego światła stopu)
  • 2 przewody świateł postojowych

Na prawą stronę:

  • 3 przewody kierunków
  • 2 przewody świateł stopu (ale po co 2? przecież i tak zasilanie idzie z mce)
  • 2 przewody świateł postojowych

 

Na czerwono cięcia, na zielono nowe przewody

 

image.png.6fd671892a1f19c9fb480171faffd6d6.png

 

 

A odnośnie świateł stopu to przeciągnę 2 nowe przewody do włącznika.

Przewód do włącznika jest sygnałowy, więc zastosuję przekrój 0,5mm a na resztę 2,5mm.

A potem z MCE, 2 kable na lewą stronę i 1 na prawą.

 

Albo w sumie po co ciągnąć przewód na lewą stronę, skoro wszystkie 3 rozchodzą się z lewej strony.

Wtedy tylko 3 przewody łączę do MCE.

image.png.9af67244c59551b4d0ff3ca3c1fdce6f.png

 

 

Pełny schemat połączenia:

zaznaczone również stare łączenia między kablami.

image.png.2b8c235e03975ed6b33135a2f02dc4ed.png

 

@Langista Czy przewód bocznego kierunku zasilany z kostki C MCE może być o przekroju 0,5mm czy lepiej 2,5mm?

Edytowane przez P.Wiśnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Langista, skoda że w ELSIE niema schematów. Bo dalej mam zagwozdkę jakie przewody stosować.

Mógłbyś mi powiedzieć czy jak zastosuje grubszy przekrój to nic się nie stanie?

 

Oraz czy przewody mogą być o takich grubościach do poszczególnych świateł:

0,5mm:

  • Kierunki boczne P+L
  • Od MCE do Czujnika stopu i do MCE:

2,5mm:

  • Światła stopu
  • Światła pozycyjne
  • Światła biegu wstecznego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie na tył daj 0,5mm2, 

wyjątkiem są światła mijania przednie, tam musi iść 2,5mm2. Pamiętaj że grube przewody bardzo ciężko ułożyć i wsadzić we wtyczki, standardowe piny na przewodach 0,5mm2 zarabiają się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda wiązka kabli przy podnóżku. 

 

Teraz tylko znaleźć przewody, ech gdyby tylko było wiadomo gdzie dokładnie jest łączenie.

IMG_0338.thumb.JPEG.aae0c826596078d2dad38d8b1e67ecf7.JPEG

 

"Obcinamy oba kabelki pinu 2 i 3 dochodzących do gniazda kostki i podłączamy do odpowiednich wyjść MCE. Resztę czyli dwa obcięte (wcześniej podłączaliśmy końcówki, które pozostały w kostkach)" - Dobrze rozumiem że mam połączyć w zasadzie piny 2 i 3?

Edytowane przez P.Wiśnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...