Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koncentrat czy płyn ? wymiana G12 G13


SonGoku

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie; układ chłodzenia odprowadza ciepło. Najlepszą "substancją " do tego jest woda.Wiadomo dlaczego na wodzie nie jeździmy, korozja , temp zamarzania itp. Koncentrat ma bardzo dobre właściwości przeciw zamarzające ale sam koncentrat bardzo słabo odprowadza ciepło. Najlepszym rozwiązanie jest połączenie wody z koncentratem w odpowiednich proporcjach. Taki kompromis pozwoli odprowadzić ciepło z silnika i spokojnie eksploatować auto w temp ujemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci powiem ze kazde moje auto jezdzi tylko i wyłącznie na koncentracie, na niczym innym i spisuje sie doskonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, na koncentracie szybciej zamarznie niż na rozrobionym koncentracie z woda destylowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamarzanie to jedno a odprowadzanie ciepła z silnika to drugie. Każdy ma prawo w swoim samochodzie jeździć na czym chce , :)

Edytowane przez peem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zalane koncentratem i tak w lecie jak i w zimie nie było żadnych problemów z temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież w internecie są wszystkie informacje. tu sensowny opis składu i działania płynu. głupotą jest jeźdźenie na samym koncentracie

http://motofocus.pl/technika/11516/plyn-w-ukladzie-chlodzenia-wiecej-niz-ochrona-przed-zamarzaniem

fragment: "Uwaga: Nigdy nie należy stosować nierozcieńczonego, czystego płynu niezamarzającego, ponieważ zamarza już w temperaturze ok. -16° C i bardzo źle odprowadza ciepło..."

Edytowane przez mariuszbyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szykuje się do wymiany termostatu i przy okazji chce wymienić płyn kupiłem koncentrat g13 bo w sklepie facet powiedział że to to samo co g12 a g12 juz nie produkują i pytanie moje czy moge cały układ zalac tym g13? (wiadomo rozrobiony z woda nie sam koncentrat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


kupiłem koncentrat g13 bo w sklepie facet powiedział że to to samo co g12 a g12 juz nie produkują

Jakoś bez problemu ostatnio kupiłem G12 Hepu.

Co do płynu, lepiej i taniej kupić koncentrat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i przypomniałem sobie że po zakupie samochodu wymieniałem termostat i gość w sklepie zamiast Febi G12 sprzedał mi ten Febi 2374-żółty bo powiedział że ten jest nowszy i zastępuje G12 :facepalm: Zalałem tym, na szczęście szybko się zorientowałem w tragicznej pomyłce ( cytat z powyżej zamieszczonego linku: "wszystkie płyny niezamarzające febi są ze sobą mieszalne. Jedynym wyjątkiem jest czerwony płyn niezamarzający, którego nie wolno mieszać z płynem niebieskim (febi nr 01089) i żółtym (febi nr 02374)!") i po tygodniu przy okazji wymiany rozrządu kazałem mechanikowi spuścić ten zółty jak najdokładniej, przepłukać i zalać jak ma być G12. Nie wiem jak dokładnie to zrobił ale płyn na szczęście ma kolor taki jak koncentrat G12 bo z tego co czytałem po zmieszaniu z niewłaściwym robi się brązowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna mieszac rozowy płyn( nie wiem jakiej marki, podczas kupna auta juz byl taki zalany) z zielonym kulerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio wymieniałem płyn chłodniczy właśnie na koncentrat (FEBI) do zmieszania z wodą destylowaną i używałem koncentratu także w innym moich autach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy mogę płyn G12 zmieszać ze zwykłym różowym borygo np z tesco? I czy ktoś jeździ na takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie polecałbym. Butelka koncentratu 1,5 L G12 ok 25 zł = 3 litry płynu. Wiec nie wiem po co kombinować z borygo? Chyba że masz częste ubytki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borygo to można do dużego fiata lać.

Opinia w stylu "jedna pani drugiej pani" ...... masz jakieś argumenty na poparcie swojej teorii ?

Aktualnie wszelkiej maści płyny do chłodnic to jedna blać

Pytanie, czy mogę płyn G12 zmieszać ze zwykłym różowym borygo np z tesco? I czy ktoś jeździ na takim?

Ja mam taką mieszankę. Po wymianie termostatu dolałem różowe Borygo i nie widzę żadnych skutków ubocznych

Różowe Borygo Premium w karcie produktu ma dopuszczenie Audi. Oczywiście tak jak Koledzy piszą pozostaje kwestia ceny, bo koncentrat plus woda wyjdzie taniej ;)

Edytowane przez COXymoX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

Skończył mi się termostat i chciał bym go wymienić (przy okazji płyn G12+).

Na forum jest sporo opisów więc zdecydowałem się to zrobić samodzielnie w garażu (bez kanału).

Zostało zakupienie części i płynu.

Płyn jeszcze się zastanawiam czy w ASO czy może gdzieś na jakichś ipartsach albo alledrogo.

Termostat natomiast chciał bym zakupić w ASO. Który polecacie w Warszawie?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak mam zbiorniczek już od kamienia taki rudy , to czym zalać żeby kamień puścił przed zalaniem zbiorniczka i odpowietrzeniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...